İlkokul 3. sınıf düzeyinde kişiselleştirilmiş metinlerin okuduğunu anlama ve okuma metnine ilişkin tutum üzerine etkisi
Primary school 3rd grade level personalized texts reading and the effect on attitude to reading text
- Tez No: 647330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı kişiselleştirilmiş metinlerin okuduğunu anlama ve okuma metnine ilişkin tutum üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırmada ön test – son test kontrol gruplu deneysel desen yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, İstanbul ilinin Avcılar ve Büyükçekmece ilçelerine bağlı özel ilkokulda okuyan 3. sınıf öğrencileridir. Bu evrende amaçlı örnekleme tekniklerinden tesadüfi örnekleme tekniği kullanılarak 106 öğrenci seçilmiştir. Araştırmada öğrencilerin okuduğunu anlama durumlarını tespit etmek için dört farklı ölçme aracı kullanılmıştır. Yüzeysel anlam kurmayı ölçmek amacıyla çoktan seçmeli test kullanılmıştır. Hatırlamayı ölçmeye yönelik kısa cevaplı sorular, okuma sürecinde okuduğunu anlamayı ölçmek amacıyla hazırlanan bir boşluk doldurma testi kullanılmıştır. Derinlemesine anlam kurmayı ölçmek için cevabı açıkça metinde geçmeyen, 5 yorumlamaya (derinlemesine anlam kurmaya/çıkarım yapmaya) dayalı açık uçlu soru kullanılmıştır. Son test çalışma grubu için orijinal bir metin ve kişiselleştirilmiş bir metin hazırlanmıştır. Bu metinler okunduktan sonra 24 yorumlamaya (derinlemesine anlam kurmaya/çıkarım yapmaya) dayalı açık uçlu soru kullanılmıştır. Uygulamalar sınıf öğretmenleri tarafından sınıf ortamında yapılmıştır. Ön testte deney ve kontrol gruplarına okumaya ilişkin tutum ölçeği, baş aşağı fareler metni, kasabanın kahramanı metni, çoktan seçmeli test ve metne karşı tutum anketi uygulanmıştır. Son testte ise kontrol grubuna kişiselleştirilmemiş (orijinal) metin okutulmuştur. Orijinal metin ile ilgili açık uçlu sorular sorulmuş ve metne ilişkin tutum anketi uygulanmıştır. Deney grubuna kişiselleştirilmiş metin okutulmuştur. Kişiselleştirilmiş metin ile ilgili açık uçlu sorular sorulmuştur. Bir hafta sonra her iki gruba da hatırlamalarını ölçmek amacıyla aynı sorular tekrar sorulmuştur. Uygulamalar sonucunda elde edilen verilerin analizinde t-testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda kişiselleştirilmiş metni okuyan öğrencilerin, kişiselleştirilmemiş (orijinal) metin okuyan öğrencilere göre metne karşı geliştirdikleri olumlu tutumların daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Kişiselleştirilmiş metin okuyan öğrencilerin, kişiselleştirilmemiş (orijinal) metin okuyan öğrencilere göre metini daha iyi anladıkları ve kişiselleştirilmiş metin okuyan öğrencilerin orijinal (kişiselleştirilmemiş) metin okuyan öğrencilere göre metni daha iyi hatırladıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of understanding and reading text on attitude. The study group is the 3rd university study in private primary schools in Avcilar and Büyükçekmece districts of Istanbul Province. One hundred six students were selected from this universe using easy sampling from purposes sampling techniques. Preliminary testing – experimental pattern method with a final test control group was used in the study. The study used four different measuring tools to determine the way students understand what they are reading: multiple-choice testing to measure superficial meaning; short answer questions for measuring recall; Open-ended questions based on a space-filling test prepared to measure the understanding you read in the reading process and the answer that does not explicitly pass the text, interpreting (in-depth comprehension/ inference) to measure in-depth understanding. In the last test, 49 students were personalized, and 57 were read the original text. After these texts were read, open-ended questions were used based on 25 interpretations (in-depth understanding/inference).In the final test, unpersonalized (original) text to the control group, the personalized text is read to the experiment group. Open-ended questions about these texts have been asked. In addition, an attitude scale has been applied to students to determine the improved attitude towards the text they read. A week later, the same questions were asked again to measure their recollection of both groups.T-test was used in the analysis of the data obtained as a result of applications. As a result of the study, it was observed that students who read personalized text had more positive attitudes towards text than students who read unpersonalized (original) text. It was concluded that students who read personalized text better-understood text than students who read unpersonalized (original) text, and that students who read personalized text better remembered the text better than students who read original (unpersonalized) text.