Mahalle ölçeğinde sürdürülebilirlik değerlendirme sistemlerinin analizi
Analysis of sustainability evaluation systems in the neighborhood scale
- Tez No: 647353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER DEMET YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Durdurulamaz dünya nüfusu artışı, özellikle kentleşmenin sosyal ve ekonomik eşitsizlikleri şiddetlendirdiği gelişmekte olan ülkelerde kentsel yerleşimlerde insanların yoğunluğunu ve megakent sayısını artırmaktadır. Hızlı nüfus artışı, sanayileşme, plansız kentleşme ve doğal kaynakların bilinçsiz kullanımından kaynaklı çevre sorunları günümüzde küresel bir tehdit oluşturmaktadır. Bu tehdit“sürdürülebilir kalkınma”kavramının ortaya çıkmasına neden olmuş, ekonomik, ekolojik ve sosyal sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla, tüm sektörler çözüm arayışı içine girmiştir. inşaat sektörünün, konutlardan yollara, alt yapı tesislerinden kamusal alanlara kadar geniş bir yelpazesi olmasından dolayı sürdürülebilir kalkınmadaki sorumluluğu da oldukça büyüktür. Mahalleler, küresel sürdürülebilirliğin sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Toplumların incelenmesi yoluyla sürdürülebilir kentsel kalkınmanın değerlendirilmesi de dahil olmak üzere, sürdürülebilir kalkınmanın bina ve altyapı açısından değerlendirilmesini kolaylaştırmak için yeşil derecelendirme sistemleri başlatılmıştır. Bu, plancıların ve karar vericilerin, sürdürülebilir kalkınma planlamasında mahallelerin oynadığı önemli rolün artan tanınmasının bir göstergesidir. Sürdürülebilirlik değerlendirmesinin mahalle seviyesine yükseltilmesi, planlamacıların ve karar vericilerin, tek binalar ve insanlar ve bu alanları yaşam, çalışma ve diğer amaçlar için kullanan diğer canlı organizmalar arasındaki boşluklarla ilişkili etkileri hesaba katmalarını sağlar. Ayrıca, çok çeşitli kentsel unsurlar ve faaliyetler arasındaki sinerjilerin değerlendirilmesini kolaylaştırır. Mahalle, ölçek ekonomisi ile ilgili sosyal boyutların ve konuların dikkate alınabileceği asgari bir ölçektir. Bu kapsamda tez çalışmasında, sürdürülebilirlik kavramını ayrıntılı olarak ele alarak, mahalle düzeyinde sürdürülebilirlik değerlendirme sistemlerin daha iyi anlamayı hedeflenmektedır. Bu hedef doğrultusunda uluslar arası dinamiklerde kabul görmüş, sürdürülebilirlik sertifika sistemlerden LEED-ND, BREEAM Communiteis , CASBEE-UD, DGNB Urban Distrects ve Green star Community sertifikalarının incelenerek ve mahalle sürdürülebilirlik değerlendirme sistemlerin sürdürülebilir küresel Hedeflere katkılarını analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The unstoppable growth of the world population increases human density and the number of megacities in urban settlements, especially in developing countries where urbanization exacerbates social and economic inequalities. Environmental problems due to rapid population growth, industrialization, unplanned urbanization and unconscious use of natural resources pose a global threat today. This threat led to the emergence of the concept of“sustainable development”; In order to ensure economic, ecological and social sustainability, all sectors are in search of solutions. The responsibility of the construction sector in sustainable development is also very large, as it has a wide range from the residential to the roads, from the infrastructure facilities to the public spaces. Neighborhoods play an important role in ensuring global sustainability. Green rating systems have been launched in the last decades to facilitate the assessment of sustainable development in terms of building and infrastructure, including the evaluation of sustainable urban development through the study of communities. This is an indication of the increasing acceptability of the neighborhoods' important role in planning sustainable development by planners and decision makers. Studying the sustainability assessment at the neighborhood level allows planners and decision makers to consider the effects of relationships between buildings, people and other living organisms that use these areas. It also facilitates the evaluation of synergies between a wide range of urban elements and activities. Neighborhood is a minimum scale that social dimensions and issues related to economics of scale can be taken into account. This thesis is about the promotion of the concept of sustainability, better understanding of sustainability assessment systems at the neighborhood level, internationally recognized sustainability certification systems, LEED-ND, BREEAM Communiteis, CASBEE-UD, DGNB Urban Distrects and Green star Community certificates are examined and the sustainable sustainability assessment systems are sustainable. It aims to analyze its contribution to global goals.