Türk çocuklarının orofasiyal disfonksiyon profilinin not-S (nordic orofacial test-screening) uygulaması ile değerlendirilmesi
Assessment of orofacial dysfunctions profile in Turkish children using the not-S (nordic orofacial test-screening)
- Tez No: 647385
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ALAÇAM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
yanında sosyal etkileşimin temelini oluşturan konuşmayı ve yüz ifadelerini de etkilemektedir. Bu disfonksiyonların doğru tanımlanması multidisipliner tedavilerin daha sağlıklı yürütülmesini sağlar. Nordik Orofasiyal Tarama Testi (NOT-S) kapsamlı bir ön görüşme ve klinik muayeneden oluşan yeni bir tarama yöntemidir. Bu çalışmada NOT-S Türkçe uyarlamasının geçerlilik ve güvenilirliğinin belirlenmesi ile Türk çocuklarında orofasiyal disfonksiyon profilinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Nordik Orofasiyal Tarama Testi İngilizce uyarlamasının Türkçeye kültürel uyumlanması standart protokol uygulanarak yapıldı. NOT-S geçerliliğinin ve güvenilirliğinin değerlendirilmesi için, rastgele seçilen 35 çocuğa test-tekrar test uygulaması gerçekleştirildi. Türkçeye uyarlanan NOT-S protokolü 8-14 (10,7±1,9) yaşları arasındaki 504 katılımcıya uygulandı. Katılımcıların dişlenme durumları ve oklüzyon özellikleri kaydedildi. NOT-S tarama testinin geçerliliğinin ve güvenilirliğinin önemli derecede uyumlu olduğu görüldü. Katılımcılarda yaş, cinsiyet ve dişlenme dönemi açısından anamnez, klinik muayene ve toplam NOT-S puanlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Orofacial functions effect vital functions such as breathing, chewing and swallowing as well as speech and facial expression which deeply effect social interactions. Effective identification of dysfunctions is important for the prognosis of multidisciplinary therapy. Nordic Orofacial Test-Screening (NOT-S) is a new method consisting of structured interview and clinical examination. The aim of this study was to evaluate reliability and validity of Turkish version of NOT-S; as well as to determine orofacial dysfunction profile of Turkish children. Via Standard protocol, the English version of NOT-S had been culturally adapted to Turkish. To assess the reliability and validity, test re-test was performed on randomly selected 35 participants. Turkish version of NOT-S was applied in 504 children, age 8-14. Dentition and occlusion characteristics of the participants have been were recorded. The validity and reliability of the NOT-S screening test found to be significantly consistent. No statistically significant difference was found between the participants in terms of age, sex and dentition according to interview, clinical examination and total NOT-S scores.