Işıkla sertleşen, rezin-modifiye kalsiyum silikat dolduruculu materyal olan theracal LC®' nin kompozit restorasyonlarda mikrosızıntı ve bağlanma dayanıklılığına etkisi
The evaluation of shear bond strength and microleakage of resin composite restoration to A light-cured resin modified calcium silicate based material theracal LC®
- Tez No: 647387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ATABEK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada; rezin-modifiye kalsiyum silikat dolduruculu biyomateryal olan TheraCal LC® (Bisco Inc, Schamburg, IL, USA); kalsiyum silikat bazlı biyomateryal olan MTA Angelus® (Angelus, Londrina, Brazil) ve Biodentine®' e (Septodont, Saint-Maur-des-Fossés, Creteil, France) self-etch ve total-etch adeziv sistemler kullanılarak uygulanan kompozit restorasyon ara yüzey birleşiminin bağlanma dayanıklılığı ve test materyallerinin kompozitle birlikte kullanımının mikrosızıntı düzeyi açısından karşılaştırılması amaçlandı. Bağlanma dayanımı testi için akril bloklar kullanılarak 2 mm x 4 mm boyutunda yuvalar hazırlandı (n:72), üretici firmanın önerileri doğrultusunda yuvalara yerleştirilen test materyallerinin üzerine self-etch ve total-etch adeziv sistemleri kullanılarak kompozit restorasyon yapıldı (6 grup). Bağlanma dayanımının değerlendirilmesi için, örnekler Shimadzu AG-IS Autograph cihazına yerleştirildi. Mikrosızıntı çalışmasında 60 adet 3. büyük azı dişinde standart servikal kaviteler açıldı ve kavitelere yerleştirilen test materyallerinin üzerine self-etch ve total-etch adeziv sistemleri kullanılarak kompozit restorasyon yapıldı (6 grup). Örnekler %2 metilen mavisi içinde 4 saat bekletildi. ATM Brillant 210 Microcut cihazı ile kesitler alınarak mikrosızıntı incelemesi ve skorlaması yapıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the shear bond strength of resin modified calsium silicate based biomaterial; TheraCal LC® (Bisco Inc, Schamburg, IL, USA), calsium silicate based materials; MTA Angelus® (Angelus, Londrina, Brazil) and Biodentine® (Septodont, Saint-Maur-des-Fossés, Creteil, France) with resin composite restoration by using self-etch and total-etch adhesive systems and the combination of test materials with composite in terms of microleakage level. For the bond strength test, 2 mm x 4 mm size nests were prepared using acryl blocks (n: 72), and composite materials were placed on self-etch and total-etch adhesive systems on the test materials placed in the cavities according to the manufacturer's recommendations (6 groups). To assess the bond strength, samples were placed on Shimadzu AG-IS Autograph. In the microleakage study, standard cervical cavities were opened on 60 third molars and composite materials were placed on self-etch and total-etch adhesive systems (6 groups). Samples were left in 4% methylene blue for 4 hours. Microleakage examination and scoring was performed by taking the sections of ATM Brillant 210 Microcut device.