Farklı kalınlıklardaki CAD/CAM zirkonya, hibrit seramik ve rezin nano-seramik onleylerin kırılma dayanıklılıklarının in-vitro olarak karşılaştırılması.
In-vitro fracture strength of CAD/CAM zirconia, hybrid ceramic and resin nano-ceramic onlays with different thickness.
  1. Tez No: 453988
  2. Yazar: EMİNE KOŞTUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR EMEL HERSEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protez Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Estetik vakalarda sıklıkla kullanılmakta olan zirkonyanın kırılganlığı nedeniyle hibrit seramik ve rezin nano-seramik gibi yeni materyaller geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, farklı kalınlıklardaki CAD/CAM zirkonya, hibrit seramik (Vita Enamic) ve rezin nano-seramik (Lava Ultimate) onleylerin kırılma dayanıklılıklarını in vitro olarak karşılaştırmaktır. 90 adet premolar diş mine-sement sınırının 3 mm altında kalacak şekilde akrilik rezin bloklara gömülmüştür. Tüm örneklere standart diş preperasyonu yapılmış ve Cerec 4 CAD/CAM sistemi ile veri tabanından standart onleyler üretilmiştir. Örnekler, 30 adet rezin nano-seramik, 30 adet hibrit seramik ve 30 adet zirkonya olacak şekilde 3 gruba ayrılmıştır. Her grup kendi içerisinde 0.5 mm, 1.0 mm ve 1.5 mm kalınlıklarda 3 alt gruba ayrılmıştır.Simantasyon sonrası tüm örneklere statik yük uygulanmış ve kırılma değerleri kaydedilmiştir. Veriler tek yönlü ANOVA ve Tukey testleri ile analiz edilmiş, P< 0.05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. 0.5 mm'lik grupta 1655 N ile Vita Enamic diğerlerinden daha yüksek değerde kırılırken, zirkonya onleyler 825 N'da kırılarak en düşük sonuçları sergilemiştir. 1 mm'lik gruplarda materyaller arasında kırılma direnci açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. 1.5 mm'lik onleylerde en yüksek kırılma değeri 2133 N ile zirkonya, en düşük değer 1228 N ile Lava Ultimate örneklerde elde edilmiştir. Zirkonya onleylerin kırılma direnci kalınlık ile orantılı olarak artmıştır.Tüm örnekler ısırma kuvvetlerinin üzerindeki değerlerde kırılmıştır. 0.5 mm kalınlığındaki zirkonya onleylerin klinik kullanımında dikkatli olunmalıdır.
Özet (Çeviri)
Zirconia has been used in esthetic cases often. Because of its brittleness new materials are developed like hybrid ceramic and resin nano ceramic. The aim of this study was to assess and compare the fracture strength of CAD/CAM zirconia, hybrid ceramic (Vita Enamic) and resin nano-ceramic (3M ESPE Lava Ultimate ) onlays with different thickness. Ninety premolars were inserted in acrylic resin patterns, embedding the root up to 3mm below the cement-enamel junction. A standardized tooth preparation was applied to all specimens and standardized onlays from the Cerec database was generated with the Cerec 4 CAD/CAM system. Ninety restorations were divided into 3 groups as follows: 30 resin nano-ceramic onlays, 30 hybrid ceramic onlays and 30 Zirconia onlays. Each subgroups (n=10) had 0.5, 1.0 and 1.5 mm thickness. After cementation of restorations, static load was applied to all specimens. The load at failure was recorded. The results were analyzed by one-way ANOVA and Tukey tests and P< 0.05 was accepted as significant. For the 0,5 mm group, the fracture load of Vita Enamic was 1655 N which was significantly higher than others and zirconia onlays had the lowest fracture load with 825 N. For the 1 mm group there was no significant difference between the materials. For 1.5 mm group zirconia onlays had the highest fracture load with 2133N while Lava Ultimate was the lowest one which was 1228N. Zirconia onlays showed, increased fracture load with increased the restoration thickness. All of the onlays failed above the bite forces. 0,5 mm zirconia onlays must be used carefully in clinical cases.