İzole oküler semptomlarla başvuran hastaların tanısal değerlendirilmesinde tek lif elektromiyografisinin yeri
Utility of single fiber electromyography in the diagnostic evaluation of patients with isolated ocular symptoms
- Tez No: 647422
- Danışmanlar: PROF. KAYIHAN ULUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Pitoz ve diplopi gibi oküler semptomlar acil servislere, oftalmoloji ve nöroloji kliniklerine sık başvuru nedeni olmaktadır. Bu olguların birçoğuna oküler miyasteni gravis (OMG) ön tanısı ile tek lif elektromiyografisi (TLEMG) istenmektedir. Bu çalışmada, oküler belirtilerle başvuran hastaların değerlendirilmesinde konsantrik iğne elektrodu (KİE) ile TLEMG incelemesinin klinik yararlılığını araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Son 3 yıl içerisinde izole oküler semptomlarla başvuran ve OMG ön tanısı ile KİE-TLEMG/jitter analizi için laboratuvarımıza yönlendirilen hastaların klinik ve elektrofizyolojik verileri retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Toplam 122 (78 kadın, 44 erkek) hastanın %62,3'sinde izlemde miyasteni dışı nedenler saptandı. Yüzde 37,7'si OMG tanısı aldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Ptosis and diplopia are frequent presentation symptoms in the emergency rooms, ophthalmology and neurology clinics. Most of these cases are referred for single fiber electromyographic (SFEMG) to confirm or rule out ocular myasthenia gravis (OMG). The aim of this study is to investigate the clinical utility of SFEMG/jitter analysis with concentric needle electrode (CNE) in the assessment of patients with ocular symptoms and signs. Material and methods: The clinical and electrophysiological data of patients with isolated ocular symptoms, who were referred for CNE-jitter analysis to our laboratory for the last 3 years, were retrospectively reviewed. Results: A total of 122 cases (78 female, 44 male) were included in the study. In retrospective review of the follow-up charts, 62.3% of them were found to have non-myasthenic disorders. Only 37.7% of the patients had the final diagnosis of OMG.