İliak kemik grefti ile rekonstrüksiyon yapılmış hastalarda implant destekli protez sonrası klinik implant başarısı, ağız sağlığı etki profili (ohip-14) ve hasta memnuniyeti değerlendirmesi
- Tez No: 647423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE TOSUN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İleri derecede atrofik çenelerin dental implantlar ile rehabilitasyonu amacı ile otojen kemik grefti ile rekonstrüksiyonu maksillofasiyal cerrahide en sık uygulanan tedavi seçeneklerindendir. Otojen greftler, osteojenik ve non-immünolojik özellikleri nedeniyle günümüzde halen 'altın standart' olarak kabul edilmektedir. İliak krest ise büyük kemik defektlerinde ogmentasyon için en sık tercih edilen otojen kemik greft kaynağıdır. Dental implantlar için klinik başarı terimi; hekimin tedavi süresince teknik başarısı ve implantın osseointegrasyonu ile belirlenmesine rağmen tedavinin hastalar üzerinde yarattığı etkileri kapsamamaktadır. Bu doğrultuda implant başarı kriterlerinin başarıyı ifade etmekte yetersiz kaldığı kabul edilmiş, bu da son yıllarda, hasta odaklı değerlendirme, ağız sağlığı ile ilgili yaşam kalitesi kavramı ve hasta memnuniyeti gibi kavramları popüler hale getirmiştir. Bu çalışmanın amacı, ileri derecede atrofik çenelerin anterior iliak kemik grefti ile rekonstrüksiyonu sonrası dental implantlar ve implant destekli protezler ile rehabilitasyonu yapılan hastaların OHİP-14 skalası ile ağız sağlığı yaşam kalitesinin belirlenmesidir. Ayrıca, Likert tipi sorular ile hazırlanan memnuniyet anketi ile hastaların uygulanan tedaviye ilişkin memnuniyet derecelerinin ve periodontal indeksler ile implantların periodontal sağlık durumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız sonucunda elde edilen tüm bulgular değerlendirildiğinde, ileri derecede atrofik çenelerin anterior iliak krestten alınan blok kemik grefti ile rekonstrüksiyonu ve sonrasında implant ve protetik rehabilitasyonunun yaşam kalitesi üzerine pozitif etkileri olduğu, bu etkinin zamanla daha da arttığı; hastaların bu prosedürle ilişkili memnuniyet derecelerinin yüksek olduğu ve bu tedaviye ilişkin beklentilerinin yüksek oranda karşılandığı görülmüştür. Periodontal sağlık durumu değerlendirildiğinde ise plak indeksi ve gingival indeks değerleri arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu, bu değerler arttıkça cep derinliğinde de artış olduğu, her iki indeks değerinin de erkeklerde, ileri yaş grubunda, sigara içen grupta ve posterior bölgelere yerleştirilmiş implantlarda daha yüksek olduğu görülmüştür. Peri-implant cep derinliğinin erkek hastalarda ve posterior bölgelere yerleştirilmiş implantlarda daha yüksek ölçülmesi istatistiksel anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Reconstruction of severely atrophic jaws for rehabilitation with dental implants is widely used in oral and maxillofacial surgery. Autogenous bone grafts are still considered as the 'gold standard' because of its osteogenic and non-immunological properties. The most common donor site for the augmentation of large bony defects is the iliac crest. Although the term of clinical success for dental implants is implied the dentist's technical success and osseointegration of the implants, it does not include the treatment's effect on patients. In the recent years, the concept of oral health quality of life and patient satisfaction become popular topics since they are patient- oriented assessments and the success criteria for implants. The aim of this study is to assess the quality of life of patients who had reconstruction of severely atrophic jaws with anterior iliac crest and rehabilitation with dental implants and implant supported prosthesis by using the OHIP-14 scale. Level of satisfaction of the patients related to the whole treatment process was also determined with Likert-type questions and the periodontal health status of patients was evaluated with periodontal indices. The results of this study showed that, reconstruction of severely atrophic jaws with anterior iliac crest and rehabilitation with dental implants and implant supported prosthesis have positive effects on quality of life; this effect has increased over time. It was observed that the satisfaction levels of the patients related to this procedure were high and their expectations regarding this treatment were met at high levels. When periodontal health status is evaluated, relationship between plaque index and gingival index values were statistically significant. There was an increase in pocket depth as these values increase. Both index values were higher in men population, advanced age group, smoker group, and the implants placed in posterior regions. A significant increase in pocket depths was observed in male patients and in the implants placed in posterior regions.