Farklı yaş gruplarındaki presbiyopili bireylerin işitme özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of hearing properties of individuals with presbyopia in different age groups
  1. Tez No: 647465
  2. Yazar: MELTEM ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yaşlanma, zamanla hücrelerde ve dokularda meydana gelen olumsuz değişikliklerin birikimi sonucu hastalık ve ölüm riskinin artmasına neden olan süreç olarak tanımlanmaktadır. Yaşlanmayla birlikte tüm duyusal sistemlerde fonksiyonel azalmalar meydana gelmektedir. Bu çalışmanın amacı yaşlanmaya bağlı görme kusuru (presbiyopi) yaşayan bireylerin işitme duyularındaki olası etkilenimlerini araştırmaktır. Çalışmaya presbiyopi tanısı almış 40-70 yaş arası 75 kadın ve 75 erkek olmak üzere toplam 150 birey dahil edilmiştir. Bireyler yaşlarına göre (Grup I; 40-49 yaş arası, Grup II; 50-59 yaş arası, Grup III; 60-69 yaş arası) üç gruba ayrılmıştır. Bireylere standart saf ses odyometri, yüksek frekans odyometri, konuşma odyometrisi, akustik immitansmetri, tarama transient otoakustik emisyon testleri uygulanmıştır. Bireylerin prespiyopi dereceleri gözönüne alınarak işitme bulguları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aging is defined as the process that causes an increased risk of disease and death as a result of the accumulation of negative changes in cells and tissues over time. With aging, functional decreases occur in all sensory systems. The aim of this study is to investigate the possible effects on the hearing of individuals who have aging-related visual impairment (presbyopia). 150 individuals (75 women and 75 men) aged between 40 and 70 years who were diagnosed with presbyopia were included in the study. Individuals are divided into three groups according to their ages (Group I; 40-49 years old, Group II; 50-59 years old, Group III; 60-69 years old). Individuals received standard pure sound audiometry, high frequency audiometry, speech audiometry, acoustic immitansmetry, and scanning transient otoacoustic emission tests. Hearing findings were evaluated by considering prespiopia degrees of individuals.