Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde çalışan yoğun bakım ve servis hemşirelerinin eleştirel düşünme eğilimlerinin karşılaştırılması
The comparison of critical thinking disposition of intensive care unit nurses and clinic nurses working in Uludağ University Medical Faculty Hospital
  1. Tez No: 248174
  2. Yazar: ÖZNUR SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YASEMİN YILDIRIM USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma yoğun bakım üniteleri ve servislerde çalışan hemşirelerin eleştirel düşünme eğilimlerinin karşılaştırılmasının yanı sıra eleştirel düşünme eğilimlerini etkileyebilecek bazı durumların belirlenmesi amacıyla planlanmış analitik bir çalışmadır. Araştırma Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde çalışan 63 yoğun bakım ve 107 servis hemşiresi olmak üzere toplam 170 hemşire ile yürütülmüştür. Veri toplamada hemşireleri tanıtıcı veri formu ve Kalifornia Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği (KEDEÖ) kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin eleştirel düşünme puanı 258.62±24.7 olup hemşirelerin eleştirel düşünme eğilim düzeyleri orta derecede bulunmuştur. Servis ve yoğun bakım hemşirelerinin eleştirel düşünme eğilimleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Servis ve yoğun bakım hemşirelerinin yaş ve çalışma sürelerinin artmasıyla eleştirel düşünme eğilimlerinin azaldığı; biriminde çalışma süresinin servis ve yoğun bakım hemşirelerinin eleştirel düşünme eğilimlerini etkilemediği ancak yoğun bakım hemşirelerinin yoğun bakımda çalışma süresinin artmasıyla kendine güven puanlarının arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Servis ve yoğun bakım hemşirelerinin büyük çoğunluğunun hemşirelik mesleğinin düşünme süreçlerini kullanması gerektiğine inanmasına karşın hasta konusunda sorumluluk almaktan çekindikleri, hemşirelik mesleğinin gelişmesi gerektiğine inanmalarına karşın hemşirelik mesleğinin geliştirilebileceği hakkında daha karamsar oldukları saptanmıştır. Bu doğrultuda hemşirelerin eleştirel düşünmelerine, otonomilerini kazanmalarına fırsat sağlayacak kurumsal politikaların geliştirilmesi, hemşirelik mesleğinin gelişmesi için yaşam boyu öğrenmenin devam ettirilmesi gerektiğinin farkında olunması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is an analytical study aiming at identifying and comparing the critical thinking disposition (CTD) of the intensive care unit nurses (ICU nurses) with that of clinic nurses and finally finding out some important points which affect their CTD. The research was carried out at Uludağ University Medical Faculty Hospital with the participation of totally 170 nurses, 107 of whom are clinic nurses and the rest 63 are ICU nurses. A data collection form and California Critical Thinking Disposition Inventory (CCTDI) were used for collecting data. The CTD score of the nurses participated in the research is 258.62±24.7 and their CTD level is assessed to be medium. The results show that there is no statistically significant difference between CTD of clinic nurses and that of ICU nurses. The older the nurses, the less CTD they have. The working time of the ICU nurses does not affect their CTD; however, the more they work at the intensive care unit the higher self-confidence scores they have. According to the study, educational status does not have any impact on CTD of the clinic nurses. As for the ICU nurses, the more educated they are the more CTD they have. Although clinic and ICU nurses believe that they should use thinking processes, they refrain from taking responsibility about patients. They think that nursing should develop, but they are pessimistic about the feasibility of this improvement. The CTD scores of the clinic and ICU nurses are found to be medium. Therefore, some institutional policies should be generated, which will give nurses opportunity to think critically and to get autonomy. The development of nursing to a large extent depends on the life-long learning which demands that nurses should follow scientific publications and attend institutional and non-institutional scientific meetings and activities.