Bir sürdürülebilir yapı tasarımı: Semt pazarı
A sustainable building design: Semt market
  1. Tez No: 647520
  2. Yazar: ENES GÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI CAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde, asma-germe sistemler ile sokak aralarına açılan haftalık pazarlar kullanıcıların ve müşterilerin mekansal ihtiyaçlarını karşılamada eksilikler yaşamaktadır. Bu eksiklikler bağlamında, kullanıcılar ve müşteriler için daha konforlu bir ortam oluşturabilmek, kontrolü daha kolay sağlayabilmek adına bir çok belediye, pazarları sokak aralarından toplu bir mekana taşıma gereksinimi duymaktadır. Bu süreçte, yeni gelişen bir yapı türü olan kapalı pazarların, sağlıklı, rahat, temiz, işlevsel, kente değer katabilecek, bir yapıya dönüşmesi pazarların tarihten beri toplum hayatındaki değerini yeniden kazanmasını sağlayacaktır. İstanbul örneklemi üzerinden seçilen semt pazarları gözlem, inceleme ve görüşme metodları ile mekansal ihtiyaçları belirlenerek bu ihtiyaçların yeni yapılacak olan kapalı pazar yapılarında giderilebilmesi ve mekansal standartların yükseltilebilmesi için tarihsel süreçten günümüze bütüncül bir yaklaşımla bakılarak çıkarılan bir öneri ölçüt seti oluşturulmuştur. Bu öneri ölçüt seti, sürdürülebilir bir yapı tasarımı olarak kente değer katabilecek, pazar kavramının toplumsal değerini kazanabilecek, uzun yıllar kullanılabilecek, çok işlevli, ekolojik dengeye duyarlı bir yapı türünü sunmaktadır. Anahtar kelimerler; pazar, semt pazarları, kapalı pazar, sürdürülebilir yapı tasarımı.
Özet (Çeviri)
Nowadays, weekly markets opening to the streets with hanging-stretching systems are experiencing difficulties in meeting the spatial needs of users and customers. In the context of these shortcomings, in order to create a more comfortable environment for the users and customers and to provide easier control, many municipalities need to move the markets from the streets to a collective space. In this process, the closed markets, which are a newly developed building type, that can add value to the city, which are healthy, comfortable, clean, functional, and transformed into a structure, will enable the markets to regain their value in the life of society. A set of suggestions was created by looking at a holistic approach from the historical period to the present, in order to meet the spatial needs of the neighborhood markets selected through the Istanbul sample, by observing, examining and interviewing methods, and to increase these spatial standards. This set of proposal criteria offers a multifunctional, ecological balance sensitive type that can add value to the city as a sustainable building design, gain the social value of the market concept, can be used for many years. Keywords; market, street markets, closed market, sustainable building design.