Kurumsal yönetim uygulamalarının finansal kararlar ve firma performansına etkisi: BİST 100 ile BİST Kurumsal Yönetim Endeksi karşılaştırması
The effect of corporate governance practices on financial decisions and company performance: Comparison of BIST 100 and BIST Corporate Governance Index
  1. Tez No: 647592
  2. Yazar: EDA DİZGİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRİYE GÜL REİS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Günümüzde kurumsal yönetim uygulamaları çeşitli çıkar grupları açısından son derece önemli hale gelmiştir. Artan küreselleşme olgusu sonucunda oluşan bilgi kirliliği, firmalarla ilgili güvenilir bilgilerin elde edilmesinde yaşanan zorluklar ve buna paralel olarak üst üste yaşanan şirket skandalları kurumsal yönetim kavramına ilginin artmasını sağlamıştır. Bu doğrultuda bu tez çalışmasında kurumsal yönetim uygulamalarının finansal kararlar ve firma performansı üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla BİST Kurumsal Yönetim Endeksi ve BİST 100 Endeksinde sürekli faaliyet gösteren firmaların 2010-2018 yıllarına ait yıllık bilanço ve gelir tablosu verileri kullanılarak elde edilen verilerle iki örneklem oluşturulmuştur. Birinci örneklem hem BİST 100 hem de BİST Kurumsal Yönetim Endeksinde yer alan firmalardan oluşmaktadır. İkinci örneklem ise, sadece BİST 100 Endeksi'nde yer alan firmalardan oluşmaktadır. Çalışmada ilgili firmaların bilanço, gelir tablosu ve faaliyet raporlarda elde edilen veriler kullanılarak panel veri regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analiz neticesinde elde edilen sonuçlarda her iki örneklemde de benzerlik ve farklılıklar bulunmasına karşın kurumsal yönetim uygulamalarının her iki örneklemde de finansman kararları ve firma performansı üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, corporate governance practices have become extremely important for various interest groups. Information pollution resulting from the increasing phenomenon of globalization, difficulties in obtaining reliable information about companies, and parallel company scandals that have occurred one after another have increased the interest in the concept of corporate governance. In this direction, the effect of corporate governance practices on financial decisions and firm performance has been investigated in this thesis study. For this purpose, two samples were created using the data obtained by using the annual balance sheet and income statement data of the companies operating in the BIST Corporate Governance Index and the BIST 100 Index for the years 2010-2018. The first sample consists of companies included in both BIST 100 and BIST Corporate Governance Index. The second sample consists of only companies included in the BIST 100 Index. In the study, panel data regression analysis was performed by using the data obtained from the balance sheet, income statement and activity reports of the relevant companies. Although there are similarities and differences in both samples in the results obtained as a result of the analysis, it has been determined that corporate governance practices have an effect on financing decisions and firm performance in both samples.