Comparative analysis of post-9/11 indigenous defense industry policies, transformation and cooperation: Israel, India and Turkey
9/11 sonrası yerli-milli savunma sanayii politikaları, dönüşüm ve işbirlikleri analizi İsrail, Hindistan ve Türkiye
- Tez No: 647596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GİRAY SADIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Soğuk savaşın bitiminden sonra dünya genelinde askeri harcamalar çoğunlukla azalmıştır. Aşağı yönlü bu eğilim, 11 Eylül terörist saldırılarından beri geri dönüş yapmış ve o zamandan bu yana askeri harcamalar küresel olarak artmaya devam etmiştir. Bu sebeple, bu tez, İsrail, Hindistan ve Türkiye'nin Savunma Sanayii politikalarının analizine odaklanmaktadır. Terörizm ile mücadele ön plana koyulduğundan büyük güçlerin, bir başka deyişle ana silah tedarikçilerinin siyasetleri ve karşılıklı ilişkileri değişikliğe uğramıştır. Küresel güvenlik yapısındaki bu hızlı değişim, gelişmekte olan ülkeler İsrail, Hindistan ve Türkiye'yi, girişimlerini kendi kendine yeten savunma sanayiine yöneltmeye sevk etmiştir. Hasım komşu ülkelerden tehdit algılanması, güvenilmez silah tedarikçileri ve benze siyasi, stratejik ve ekonomik saikler bu devletleri savunma sanayii politikalarını yeniden yapılandırmaya, dönüştürmeye ve iş birliği fırsatlarını kollamaya itmiştir. Israil ve Hindistan'ın temel uluslararası anlaşmalara taraf olmamaları ve hegemonyacı amaçları olan devletlere yakın konumda bulunmaları gibi benzerlikleri, bu devletleri yerli savunma sanayilere sahip olmak noktasında bir ölçüde daha istekli ve 'bağımsız' kılmıştır. Öte yandan, Türkiye de kendi yerli savunma sanayii için ciddi yatırımlar yapmıştır. Ancak NATO savunma şemsiyesinin altında olmak, Türkiye'nin alternatif güvenlik ve savunma sanayii iş birliğine grime kabiliyetini kısıtlamaktadır. Aynı politika herkese uymadığı gibi, gelişmekte olan ülkelerin savunma sanayii politikalarını farklı iç dinamikler şekillendirmektedir. Askeri harcamalar, silah tedariki, ortak üretim girişimleri, AR-GE tesisleri, silah ticareti hacmi ve eğitim ve tatbikat fırsatları, eğilimleri analiz etme ve değerlendirmede temel önemli parametrelerdir. Bu araştırma, benzer motivasyonlara sahip devletlerin farklı davranışlarını açıklığa kavuşturmayı ve baskın hiyerarşik savunma sanayii sistemi ile devletler arasındaki iş birliği dinamiklerini, ilk olarak Buzan ve Waever'in 'özselleştirmeyi sonlandırma' ve 'güvenlikleştirme' analitik çerçevelerinden, ikinci olarak yine Buzan'ın 'güvenlik kompleksi' ve 'bölgesel kompleks' kavramlarından ve nihayet Waltz'ın 'yapısal realizmi' ve 'anarşi' ve 'kendine yetme/yardım' kavramlarından faydalanarak karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bu araştırma, Yerli Savunma Sanayii uygulamalarını ve bu konuda devletler arasındaki iş birliğini genel olarak neyin motive ettiği sorusuna ve 11 Eylül'den bu yana temel tedarikçiler ile gelişmekte olan devletlerin hiyerarşik ilişkilerinin nasıl olduğuna cevap vermektedir. Detaylı bir literatür taraması sonucunda, güvenlik ve savunma sanayiin genellikle iktisat araştırmacıları tarafından ele alındığı ortaya çıkmaktadır. Bu araştırma, bu konunun Uluslararası İlişkiler literatürünü sunma eğilimindedir.
Özet (Çeviri)
After the end of the Cold War military expenditure mostly decreased worldwide. This downward trend has been reversed since the 9/11 terrorist attacks and since then military expenditure have increased globally. This is why, this dissertation concentrates on the analysis of the Defense Industry policies of Israel, India and Turkey. Policies and mutual relations of the great powers', and to say major arms suppliers, have changed by putting priority on combatting terrorism. This immediate shift in the global security structure urged emerging states Israel, India and Turkey to foster their efforts towards self-sufficient defense industries. Threat perception from the hostile neighbors and unreliable arms suppliers, as well as similar political, strategic and economic motives have made these states to restructure and transform their defense industry policies and seek opportunities to cooperate. Their similarities of not being a party to the major international agreements and being located close to states with hegemonic aspirations have made Israel and India more eager and“free”, on certain degree, to achieve indigenous defense industries. Turkey, on the other side, has heavily invested in its own indigenous defense industry as well. However, being under the NATO Defense umbrella limits its ability to engage in alternative security and defense industry cooperation. As one size policy doesn't fit all, different internal dynamics shape the defense industrialization policies of the emerging states. Military expenditures, arms supply, joint production initiatives, Research and Development facilities, volumes of arms trade and training and exercising opportunities are main important parameters to analyze and evaluate the trends. This research aims to shed light on different behaviors of similarly motivated states, and tries to compare and contrast dominant hierarchical defense industry system and interstate cooperation dynamics benefiting from: firstly, analytical framework of the Buzan's and Waever's“de-essentialization”and“securitization”. Secondly, Buzan's“security complex”and“regional complex”. Lastly, Waltz's“structural realism”and the concepts of“anarchy”and“self-help system”. This research addresses the question of what motivates in general the Indigenous Defense Industry implementation and interstate cooperation, and how is the hierarchical relation between major suppliers and emerging states since 9/11? As a result of a detailed literature review it is found that, security and defense industry often handled by economics scholars, this research tends to propose the International Relations literature of it.