Kurumlar Vergisi Kanunu kapsamında şirketlerde birleşme ve devir
Mergers and transfers in companies under the Corporate Tax Law
- Tez No: 647601
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA TAŞKAN, DOÇ. DR. NESLİHAN KARATAŞ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Hukukumuzda ticaret şirketleri Ticaret Kanununda düzenlenmiş bulunmaktadır. Şirketin tanımı kanunumuzda yapılmamakla birlikte, doktrinde birçok birbirine benzer tanım bulunmaktadır. Ayrıca Türk Ticaret Kanunundaki ticaret şirketlerine ilişkin açıklamalardan, şirketin tanımına ilişkin bir çerçeve oluşturmak mümkündür. Esas düzenleme alanı Türk Ticaret Kanunu olmakla birlikte, hukukun bir bütün olduğu düşünüldüğünde, sair mevzuatta da şirketler hukukuna ilişkin düzenlemeler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Kurumlar Vergisi Kanunudur. Çalışmamızın konusu Kurumlar Vergisi Kanunu kapsamında şirketlerde birleşme ve devir işlemleridir. Bu kanun kapsamında, şirketlerin birleşme ve devir işlemlerinin vergilendirilip vergilendirilmeyeceği hususu araştırılmıştır. Bununla birlikte sair vergi mevzuatındaki hükümlere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our law, trading companies are regulated in the Commercial Code. Although the definition of the company is not made in our law, there are many similar definitions in the doctrine. In addition, from explanations related to trading companies in the Turkish Commercial Code, it is possible to create a framework for the definition of the company. Although the main area of regulation is the Turkish Commercial Code, given that the law is a whole, other legislation also includes regulations related to Company Law. One of them is the corporate tax law. The subject of our study is mergers and transfers in companies within the scope of corporate tax law. In accordance with this law, the question of whether mergers and transfers of companies should be taxed has been investigated. However, provisions in other tax legislation are also included.