Japanese sword fighting techniques as an element of animation in video games
Video oyunu animasyonunun bir elementi olarak japon kılıç savaş teknikleri
- Tez No: 647602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kendo ve iaido japon kılıcıyla yapılan en popüler dövüş sanatlarından bazılarıdır. Bu sanatlarda Japon kılıç öğretisinin savaş senaryoları uygulanır. Bu sanatların temeli çok eski öğretilere dayanır. Miyamoto Musashi'nin Beş Çember kitabı, Yamamoto Tsunetomo'nun Hagakure: Saklı Yapraklar ve Takuan Soho'nun Sınırsız Zihin kitapları bu disiplinlerin kökenine dair ilk elden bilgiler içerir. Beş Çember Kitabı duruşlar, saldırılar ve zihinsel gelişimle ilgili bir çok bilgi verir. Bu dövüş teknikleri animelerde, mangalarda, filmlerde ve kitaplarda oldukça sık görülür. Animeler ve mangalar için Japonya'nın Sengoku, Edo ve Meiji dönemleri en sık rastlanılan dönemlerdendir. Rurouni Kenshin, Samurai Champloo ve Sword Of The Stranger bu dönemlerde geçen en ünlü eserlerdendir. Bunlar çoğunlukla kurmaca eserler olmasına rağmen bir çok tarihi bilgi de içerirler. Bunun dışında oldukça doğru uygulanmış kılıç savaşı hareketleri ve manevi öğretiler de görülür. Bu araştırmanın amacı kendo ve iaido üzerinden japon kılıç savaşlarının video oyunları içerisindeki kullanımının incelenmesidir. Sekiro: Shadows Die Twice ve Nioh isimli oyunlar savaş esnasındaki animasyonlarına göre beş kişilik kendo ve iaido ustaları tarafından incelenmiştir. Röportajlardan elde edilen bilgiler 24 savaş sanatı öğrencisi ile yapılan anket ile karşılaştırılmıştır. Araştırmanın sonucunda bu oyunlarda kullanılan animasyonların kendo ve iaido temellerine göre bazı hatalar, eksikler ve abartılara rağmen doğru sayılabileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Kendo and Iaido are some of the most popular martial arts which use swords from Japan. They are centered on the combative scenario of Japanese Swordsmanship. Fundamentals of this martial art rely on ancient disciplines. Miyamoto Musashi's The Book Of Five Rings, Yamamoto Tsunetomo's Hagakure and Takuan Soho's The Unfettered Mind books are some first-hand literature about the roots of these disciplines. The Book Of Five Rings gives much information about the stances, strikes and mindset about sword fighting. These fighting techniques can be frequently seen in media like anime, manga, movies and books, etc.. In terms of Anime and Manga, Sengoku Period, Edo Period and Meiji Period are popular genres among the others. Rurouni Kenshin, Samurai Champloo and Sword Of The Stranger are the most famous ones. Even though they are fictional productions, they have historical information as well. They also have accurately performed sword fighting techniques as well as spiritual teachings. This research is focused on Japanese sword fighting techniques in video games. Sekiro: Shadows Die Twice and Nioh was examined in accordance with their combat animations by five kendo and iaido experts. The findings gathered from interviews with the experts were compared with a survey that was done with 24 martial arts students. It is revealed that the selected games were found appropriate despite some mistakes, missings and exaggeration according to the fundamentals of kendo and iaido techniques.