Siyer ve Meğazi eşliğinde Kur'an vahyini okumak Enfâl Sûresinde Bedir Savaşı örneği
Reading revelation of Holy Quran through Siyar and Meghazî the case of Badr Battle in the Surah al-Anfal
- Tez No: 647612
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İslâm tebliğinin ve müslümanların Arap Yarımadası'ında sağlam bir zemin üzerine oturmasında dönüm noktası olan olaylardan bir tanesi Bedir Gazvesidir. Bedir Gazvesini doğru anlamak maksadıyla başvurduğumuz en sağlam kaynak ise Kur'ân-ı Kerim'dir. Kur'ân-ı Kerim'de, Bedir savaşını detaylı bir şekilde anlatan sûre Enfâl sûresidir. Bu önemli olayı doğru anlamamıza yardımcı olan ikinci kaynak siyer-i nebîdir. Bedir savaşını siyer eşliğinde okumak, yaşanan bu olayı doğru anlamamızı sağlamaktadır. Temelde bu iki kaynaktan istifade edilerek hazırlanan bu çalışmada Bedir savaşının yaşanmasına sebep olan olayları ve arka planında yatan gelişmeleri detaylı bir şekilde anlamaya ve anlatmaya çalıştık. Genel olarak Kur'ân'ın tamamını, özelde Enfâl suresini okurken mutlaka tarihi arka planını göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Biz de bu çalışmada Bedir savaşını incelerken Enfâl sûresi eşliğinde olayın tarihsel arka planını ve gelişim seyrini siyer-i nebi ile teyit ve mukayese ettik. Siyer-i nebî dışında İslâm tarihinden ve Kur'ân ilimlerinden de istifade edilerek hazırlanan bu çalışmanın amacı, Kur'ân âyetlerini doğru anlamada tarihsel arka planının göz ardı edilemeyeceğini göstermektir.
Özet (Çeviri)
One of the milestones of Islam in the course of its sound construction process, is the Battle of Badr. The most reliable resource that we refer to, in order to understand the Battle of Badr, is the testimony of the Holy Quran. In the Holy Quran, the surah which tells us the Battle of Badr in detail is Surah al-Anfal. Right after the Holy Qur'an, the second source that helps us to understand this important event is the life of prophet Muhammad ( siyar). Learning this crucial event, which has an important place in the prophet Muhammad's life through the siyar provides us a better understanding of it. In this study, which was prepared mainly by benefiting from these two main resources, we tried to understand and explain in detail the events that led to the Battle of Badr and the underlying developments. It is clear that while reading the whole Quran entirely and Surat al-Anfal in particular, we must take into account the historical background. Accordingly, in this study, while examining the Battle of Badr with the help of the Surah al-Anfal, we tried to verify and compare the historical background and the development of the event in the light of the siyar. The aim of this study which-apart from siyar, has been prepared by making use of history of Islam and sciences of Quran, is underlying the necessity of taking in to account of the historical background for understanding the holy Quran correctly.