Yiyecek-içecek işletmelerinde çalışanların mesleki tükenmişlik düzeylerinin işten ayrılma niyetine etkisi
The effect of occupational burnout levels of employees in food and beverage enterprises on the intention of leaving
  1. Tez No: 647634
  2. Yazar: MEHMET DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATINÇ OLCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gaziantep'te faaliyet gösteren yiyecek-içecek işletmelerinde çalışanların mesleki tükenmişlik düzeyinin, işten ayrılma niyetine etkisini belirlemektir. Bu amaçla öncelikle alanyazın taraması yapılmıştır. Sonrasında yiyecek-içecek işletmelerinde çalışan 412 kişiye anket uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre katılımcıların mesleki tükenmişlik düzeyleri ile işten ayrılma niyetleri arasında doğrusal ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Buna göre duygusal tükenme boyutunda yüksek düzeyde; duyarsızlaşma ve kişisel başarısızlık boyutlarında zayıf düzeyde bir ilişki olduğu görülmüştür. Aynı zamanda katılımcıların duygusal tükenmişlik düzeylerinde meydana gelen artışın, işten ayrılma niyetlerini de artırdığı tespit edilmiştir. Bu etkiye, duygusal tükenme boyutunda en yüksek düzeyde, duyarsızlaşma boyutunda en düşük düzeyde rastlanmaktadır. Benzer şekilde, tükenmişlik seviyesi düşük düzeyde olan katılımcıların, işten ayrılma niyetlerinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of the occupational burnout level of the employees in the food-beverage enterprises operating in Gaziantep on their leaving from work. For this, fistly literature screening has been made. Then a survey on 412 people working in food and beverage business was applied. According to the results, a linear and significant relationship was found between the burnout levels of the participants and their intention to quit. Accordingly, it was observed that there was a impotent relationship with emotional exhaustion levels, and a weak relationship with desensitization and personal failure dimensions. Nevertheless, it was found that the increase in the emotional burnout levels of the participants also increased their intention to quit. This effect was observed in the highest emotional exhaustion dimension and the lowest in depersonalization dimension. Similarly, it was determined that participants with low levels of burnout had lower intention to quit the job.