Polietilenglikol esaslı blok kopolimerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of polyethylenglycohol based block copolymer
  1. Tez No: 647647
  2. Yazar: FATMA NUR ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİ ŞEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA ALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalışmasında, Poli((etilen glikol) metil eter-b-laktid-b-ɛ-kaprolakton) (mPEG-b-PLA-b-PCL) ve poli(ɛ-kaprolakton-b-laktid-b-(etilen glikol)-b-laktid-b-ɛ-kaprolakton) (PCL-b-PLA-b-PEG-b-PLA-b-PCL), halka açılma polimerizasyonu (ROP) ve klik kimyası yöntemlerinin birleştirilmesi ile başarılı bir şekilde elde edilmiştir. Halka açılma polimerizasyonu kullanarak iki bloklu Poli(etilen glikol) metil eter-b-laktid) (mPEG-b-PLA) ve üç bloklu PLA-b-PEG-b-PLA kopolimerleri sentezlendi. (mPEG-b-PLA) ve (PLA-b-PEG-b-PLA) blok kopolimerleri 2-bromopropiyonil bromür ile kondenzasyon tepkimesi sonucu brom son uçlu mPEG-b-PLA-Br ve Br-PLA-b-PEG-b-PLA-Br blok kopolimerleri hazırlandı. Hazırlanan mPEG-b-PLA-Br, Br-PLA-b-PEG-b-PLA-Br blok kopolimerleri NaN3 varlığında nükleofilik yerdeğistirme reaksiyonu ile azit uçlu mPEG-b-PLA-N3 ve diazit uçlu N3-PLA-b-PEG-b-PLA-N3 blok kopolimerlerine dönüştürüldü. Alkin uç fonksiyonlu poli(ɛ-kaprolakton) (PCL-alkin) polimeri, katalizör olarak kalay (II) 2-etil- hekzanoat ve başlatıcı olarak farklı propargil grubları kullanılarak, ε-kaprolakton monomerinin halka açılması polimerizasyonu yöntemiyle sentezlendi. Klik reaksiyonu, mPEG-b-PLA-N3 ve N3-PLA-b-PEG-b-PLA-N3 blok kopolimerleri ile PCL-alkin polimerleri arasında Cu(I) katalizörlüğünde gerçekleştirilerek mPEG-b-PLA-b-PCL ve PCL-b-PLA-b-PEG-b-PLA-b-PCL blok kopolimerleri elde edidi. Elde edilen polimer yapıları, nükleer manyetik rezanans (1H NMR), jel geçirgenlik kromotografisi (GPC), Kızıl Ötesi Spektroskopisi (FTIR) teknikleri kullanılarak aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
Poly ((ethylene glycol) methyl ether-b-lactide-b-ɛ-caprolactone) (mPEG-b-PLA-b-PCL) and poly (ɛ-caprolactone-b-lactide-b-(ethylene glycol)-b-lactide-b-ɛ-caprolactone) (PCL-b-PLA-b-PEG-b-PLA-b-PCL) were successfully synthesized via the combination of ring opening polymerization (ROP) and click chemistry. Poly (ethylene glycol) methyl ether-b-lactide) (mPEG-b-PLA) two-block and poly (lactide-b-(ethylene glycol)-b-lactide) (PLA-b-PEG-b-PLA) three-block copolymers were synthesized using ring-opening polymerization. mPEG-b-PLA-Br and Br-PLA-b-PEG-b PLA-Br block copolymers were prepared by the condensation of 2-bromopropionyl bromide with mPEG-b-PLA and PLA-b-PEG-b-PLA block copolymers. Azide-terminated mPEG-b-PLA-N3 and diazide-terminated N3-PLA-b-PEG-b-PLA-N3 block copolymers were obtained by nucleophilic substitution reactions in the presence of NaN3 with PEG-b-PLA-Br, Br-PLA-b-PEG-b-PLA-Br block copolymers. Well-defined precursor alkyne-functionalized PCL (alkyne-PCL) was prepared by ROP of ε-CL in the presence of different propargyl groups as the initiator and stannous-2-ethylhexanoate (Sn(Oct)2) as the catalyst. Click reaction, mPEG-b-PLA-b-PCL and PCL-b-PLA-b-PEG-b-PLA-b-PCL block copolymers were obtained with PCL-alkyne polymers PEG-b-PLA-N3 and N3-PLA-b-PEG-b-PLA-N3 block copolymers in the presence of Cu(I) catalyst. The characterization of the obtained block copolymers were carried out by using nuclear magnetic resistance (1H NMR), gel permeability chromatography (GPC), fourier transform ınfrared spectroscopy (FTIR).