Elit futbolcuların beslenme bilgi düzeyinin beslenme durumu üzerine etkisi
- Tez No: 647695
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, elit futbolcularda beslenme bilgi düzeyinin beslenme durumu üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 16-39 yaş arası Fenerbahçe Futbol A takımında oynayan 36 elit futbolcu katılmıştır. Sporcuların genel özelliklerinin ve beslenme alışkanlıklarının sorgulandığı anket ile beraber beslenme bilgi düzeyi değerlendirme anketi araştırmacı tarafından yüz yüze uygulanmıştır. Sporcuların antropometrik ölçümleri araştırmacı tarafından yapılmıştır. Sporcuların beslenme durumlarının değerlendirilmesi için 24 saatlik besin tüketim kaydı alınmış ve analiz edilmiştir. Sporcuların %72,2'sinin beslenme bilgi düzeyi yeterli, %27,8'inin beslenme bilgi düzeyi yetersiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Effect of Elite Soccer Players' Nutrition Knowledge on Nutritional Status This study was conducted to investigate the effect of nutritional knowledge level on nutritional status in elite soccer players. 36 elite soccer players aged 16-39 participated in the study. In addition to the questionnaire, where the general characteristics and nutritional habits of the athletes were questioned, the nutrition knowledge level assessment questionnaire was applied face to face by the researcher. Anthropometric measurements of the athletes were made by the researcher. In order to evaluate the nutritional status of athletes, a 24-hour food consumption record was taken and analyzed. The level of knowledge of 72.2% of the athletes was sufficient and 27.8% of them were insufficient.