Effect of cabbage and kohlrabi leaf silages on in vitro and classical nutrient digestibility in akkaraman rams as an alternative feed source
Alternatif yem kaynağı olarak lahana ve alabaş yaprağı silajlarınınakkaraman koçlarında in vitro ve klasik besin madde sindirilebilirliğine etkisi
  1. Tez No: 647694
  2. Yazar: MUHAMMAD ZEESHAN AKRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA YAMAN FIRINCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışma, lahana ve alabaş yaprakları ve silajlarının kimyasal bileşimini, in vivo sindirilebilirliğini, in vitro sindirilebilirliğini, toplam fenolik içeriğini ve antioksidan aktivitesini kontrol etmek için yapıldı. İn vivo sindirilebilirlik deneyleri için R1 (Alfalfa 100), R2 (Yonca ve lahana silajı 50:50) ve R3 (Yonca ve lahana + alabaş silajı 50:50) üç rasyon kullanılmıştır. Taze lahana ve alabaş yaprakları ve silajları düşük DM, NDF ve ADF'ye ancak yüksek CP içeriğine sahipti. Silajların fiziksel özellikleri iyidir ve pH değerleri 5,4 ile 5,7 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the chemical composition, in vivo apparent nutrient digestibility, in vitro digestibility, total phenolic content, and antioxidant activity of cabbage and kohlrabi leaves and their silages. Three rations R1 (Alfalfa hay 100), R2 (Alfalfa hay and cabbage leaves silage 50:50), and R3 (Alfalfa hay and cabbage + kohlrabi leaves silage 50:50) were used for in vivo digestibility trials. Fresh cabbage and kohlrabi leaves and their silages had low DM, NDF and ADF but high CP content. Both silages had good physical characteristics and pH ranged from 5.4 to 5.7.