Lacunary Quasi Cauchy dizileri
- Tez No: 647721
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
(sn) reel terimli bir dizi olmak üzere bu dizinin ardışık terimleri arasındaki uzaklık sıfıra yaklaşıyorsa yani; d(s(n+1),sn)→0(n→∞) oluyorsa (sn) dizisine bir quasi cauchy dizisi denir. Reel sayılar kümesinin bir A alt kümesinden reel sayılar kümesi içine bir f fonksiyonu eğer quasi cauchy dizilerini quasi cauchy dizilerine dönüştürüyorsa , yani A da olan her (αn) quasi cauchy dizisi için (f(αn)) dönüşüm diziside quasi cauchy oluyorsa f fonksiyonuna ward süreklidir denir. Reel sayılar kümesinin bir A alt kümesinden alınan her bir (αn) dizisinin en az bir quasi cauchy alt dizisi bulunabiliyorsa A ya ward kompakt küme denir. (αn) reel terimli bir dizi olmak üzere lim(r→∞)(1/hr)∑(n∈Ir)|αn-L| =0 oluyorsa (αn) dizisine L∈R ye Nθ- yakınsaktır denir ve Nθ-limαn=L ile gösterilir. (αn) bir dizi ve (∆αn) dizisi sıfıra Nθ-yakınsak olsun. Yani; lim(r→∞)(1/hr) ∑(n∈Ir)|∆αn| =0 olsun. Bu durumda (αn)dizisine kuvvetli -Nθ-quasi cauchy ya da Nθ-quasi cauchy denir ve Nθ ile gösterilir.
Özet (Çeviri)
İf the consecutive terms of the sequence (sn) whose terms are real numbers converges to 0, namely d(s(n+1),sn)→0(n→∞),(sn) is called a quasi-cauchy sequence. İf a f function from the set A which is the subset of real numbers to real numbers, that is for each (αn) quasi-cauchy sequence if (f(αn)) is quasi-cauchy sequence , the f function is called ward-continuty. For each (αn) sequence taken fromthe set A which is the subset of real numbers contains at least a quasi-cauchy subsequence, then A is ward-compact set. Let (αn) real terms sequence, if lim(r→∞)(1/hr)∑(n∈Ir)|αn-L|=0, then the sequence,(αn) is called Nθ-converges to L∈R and it is denoted by Nθ-limαn=L.Assume that the sequence (αn) and the sequence (∆αn) Nθ-convergents to zero.That is lim(r→∞)(1/hr)∑(n∈Ir)|∆αn|=0. In this case , the sequence (αn) is called strongly Nθ-quasi cauchy or Nθ-quasi cauchy and it is denoted by Nθ.