Küme dizilerinin quasi-invaryant yakınsaklığı
Quasi-invariant convergence of sequences of sets
  1. Tez No: 522503
  2. Yazar: ESRA GÜLLE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ULUSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalıştığımız tez konusu ile ilgili kavramların tarihsel gelişiminden bahsedildi. İkinci bölümde, çalışmamız için temel teşkil eden tanım, notasyon ve teoremler verildi. Üçüncü bölümde, Wijsman quasi-hemen hemen yakınsaklık, Wijsman kuvvetli quasi-hemen hemen yakınsaklık ve Wijsman quasi-hemen hemen istatistiksel yakınsaklık kavramları tanımlanıp bu kavramlar arasındaki ilişkiler verilmiştir. Ayrıca Wijsman quasi-hemen hemen istatistiksel Cauchy dizisi kavramı tanımlanmış ve tanımlanan bu kavram ile Wijsman quasi-hemen hemen istatistiksel yakınsaklık arasındaki ilişki incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Wijsman kuvvetli quasi-invaryant yakınsaklık ve Wijsman quasi-invaryant istatistiksel yakınsaklık kavramları tanımlanmıştır. Beşinci bölümde, Wijsman kuvvetli $q$-quasi lacunary hemen hemen yakınsaklık ve Wijsman quasi-lacunary hemen hemen istatistiksel yakınsaklık kavramları tanımlanıp bu kavramlar arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Son bölümde ise, Wijsman quasi-lacunary invaryant yakınsaklık ve Wijsman kuvvetli quasi-lacunary invaryant yakınsaklık kavramları tanımlanıp, önceki bölümlerde tanımlanan yakınsaklık kavramları ile ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. In the first chapter, historical development of related notions of the thesis subject was mentioned. In the second chapter, some basic definitions, notions and theorems related to study were given. In the third chapter, the concepts of Wijsman quasi-almost convergence, Wijsman strongly quasi-almost convergence and Wijsman quasi-almost statistically convergence were given and the relationships between them were examined. Also the concept of Wijsman quasi-almost statistically Cauchy sequence was defined and the relationship between this concept and Wijsman quasi-almost statistically convergence was studied. In the fourth chapter, concepts of Wijsman strongly quasi-invariant convergence and Wijsman quasi-invariant statistically convergence were defined. In the fifth chapter, the relationship between Wijsman strongly $q$-quasi almost lacunary convergence and Wijsman quasi-almost lacunary statistically convergence was analysed. In the final chapter, the concepts of Wijsman quasi-lacunary invariant convergence and Wijsman strongly quasi-lacunary invariant convergence were defined, also the relationships between these concepts and notions which given in previous chapter were examined.