İmar uygulamalarında iptal edilen parselasyon çalışmalarının uygulama öncesi haline geri dönüşümü probleminin incelenmesi
Investigation of the recycling problem of the parcelation works canceled in zoning applications before application
  1. Tez No: 647723
  2. Yazar: BÜLENT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN AKÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Uygulama imar planlarına esasen yapılan parselasyon çalışmaları, uygulama imar yönetmeliğinin 18 inci madde uygulama yöntemi, ışığında yapılan AAD işlemleri bütünüdür. Onaylı ''1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları'' üzerinde yapılan işlemlerden biri arsa ve arazi düzenlemesi olup, parselasyon çalışmaları resen yapılan idari işlemlerdir. Bu durumdan dolayı davalara konusu olması kaçınılmazdır. Bu işlemlerin herhangi bir tanesinin hukuku ihlal etmesi durumunda parselasyon işleminin ya iptalini yâda düzeltilebilecek durumda olması halinde geri dönülmesi gerekmektedir. Parselasyon çalışmasının idari yargı tarafından hukuka aykırı bir işleminin tespiti durumunda parselasyon çalışmasının iptali oluşur ve bu durumda idare tarafından iptali ile ilgili uygulama geri dönüşüm işlemleri gerektirir. Ancak parselasyon çalışmalarını denetleyen uygulayan kurum olan belediyelerin iptal edilen parselasyon çalışmalarını geriye dönmesi ile ilgili yapması gerek işlemlerle ilişkin bir yönetmelik ya da kanun bulunmamaktadır.Yargı kararlarının parselasyon çalışmalarını iptal gerekçelerine ilişkin etkenlerde karar farklılığı bulunmaktadır. Bu çalışma, parselasyon çalışmalarının iptal gerekçelerini, yargı kararları ve iptal kararları üzerine geri dönüşüm için belediyelerin izlemesi gereken yollar, parselasyon çalışmalarının geri dönüşümü üzerine kanuni eksiklikleri, tapu işlemleri ve hukuki süreçleri üzerinde durulacaktır. Bu konuda ilk olarak 3194 sayılı kanun 18 inci maddesine istinaden yapılan parselasyon çalışmalarının uygulama sürecindeki iptaline neden olan uygulama unsurlarına, iptal süreci, hukuki sürecine ve durumuna, iptal olması halinde belediyelerin ve tapu müdürlüklerinin uygulama öncesi durumuna geri dönüşümünün nasıl gerçekleştireceğine, değinilecektir.
Özet (Çeviri)
The parceling studies, which are essentially made to the implementation zoning plans, the application method of Article 18 of the implementation zoning regulation, AAD made in the light of. is the whole process. One of the operations on the approved“1/1000 scale Implementation Development Plans”is the land and land arrangement, and the parceling works are ex officio administrative operations. Due to this situation, it is inevitable to have a lawsuit. In the event that any of these transactions violate the law, it is necessary to return if the parceling process is either canceled or can be corrected. In the event that an unlawful operation of the parceling work is detected by the administrative judiciary, the cancellation of the parceling work occurs and in this case, the application related to the cancellation by the administration requires recycling processes. However, there is no regulation or law regarding the procedures that the municipalities, which are the implementing institution that supervises the parceling works, should return to the revocation of the canceled parceling works. There are differences in factors regarding the reasons for canceling parceling studies of judicial decisions. This study will focus on the reasons for the cancellation of parceling studies, the ways that municipalities should follow for recycling on judicial decisions and cancellation decisions, legal deficiencies on the recycling of parceling studies, land registry procedures and legal processes. In this regard, firstly, the application elements that cause the cancellation of the parceling works carried out pursuant to Article 18 of the Law numbered 3194, how to recycle the pre-implementation state of the municipalities and land registry offices, in case of cancellation.