İmar uygulamalarında yasal sorunlar
Legal problems on reconstruction application
- Tez No: 121286
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
IV ÖZET Tarih boyunca medeniyetlere yuva olmuş ülkemiz, maalesef şehircilikte mevcut haliyle gelecek nesillere birçok problem bırakmakta. Önümüzde birçok örnek; ülkemizin tarihi ve güzel şehirleri varken kentleşmede yaşanan sıkıntılar, sorunlar büyümeye devam ediyor. Eski şehirlerimizde yapılar; birbirlerine ve şehirlerine o kadar uyumlu ve saygılıydı ki, her türlü rant ve kullanım faydalan yanında her türlü zararda paylaşılıyordu. O zamanın insanları, binaları ve şehirleriyle bize üst kültürel düzeylere sahip olduklarını gösteriyorlar. Günümüzde ise, toplum olarak genelde sadece rant peşinde koşan insanlar haline geldik. Bırakın başkalarını yaptığımız çarpık kentleşmeyle kendimize bile saygı duymadığımızı gösteriyoruz. Dört duvar halinde hiçbir sanatsal özelliği olmayan binalardan oluşan şehirlerimizde yetişecek çocuklarımız nasıl güzel hayallere ve gerçeklere kavuşacak? İmar Uygulamalarında Yasal Sorunlar konulu tezimizle, işte bu; ufuksuz, afete açık, çarpık kentleşmeyi 18. Madde uygulamalarında neler yaparsak engelleyebiliriz ? Bunun yolunu nasıl açarız ? Hangi değişiklikleri yapmalıyız ? Sorularına cevap bulmaya çalıştık. Tezin ilk bölümünde ülkemizdeki yargı sistemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümünde, imar uygulamalarında yasal hak arama yollarına değinilmiştir. Üçüncü bölümünde uygulamalarda karşılaşılabilecek yasal sorunlardan bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, iptal edilen imar uygulamaları iptal nedenlerine göre sınıflandırılmıştır. Beşinci bölümde ise sonuç ve öneriler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
\y» SUMMARY Turkey, with its very rich history and cultural heritage as a center of may civilizations, has been leaving unfortunately many problems about existing town planning to the new generations. Although Turkey has beautiful and historical cities, there are existing and enlarging problems about town planning. Among unique buildings in historical cities, there were harmony and consideration even against each other and both use of benefits and all ruins were being sharing out. People belongs to that time showv that they have very rich cultural position with their buildings and cities. Nowadays, as a society, most people have been trying to be self- seeking in their duties. We don't respect other even ourselves with our distorted town planning. How will our cildren, who are growing up among four - wall, which has no architectural features, dream nicer and get realities? With my thesis about legal problems on reconstruction applications; how and what kind of provisions can we take into consideration about 18th item applications to prevent this bad planning? How do we make way for this? What kind of changes must we do? In the part my thesis; it has been dwelled on judgement system. In the second part, it has been dwelled on the finding legalright on reconstruction application. In the third part, it has been dwelled on probable legal problem. In teh fourth part, reconstruction application are classisied according to causes of cacelling. In the fifth part, it has* been dwelled on propositions and results.