Survey calculation procedures on Aegean part of Turkey geothermal wells
Rota hesaplama yöntemlerinin Türkiye'nin Ege Bölgesi'ndeki jeotermal kuyular üzerinde uygulanması
- Tez No: 647741
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT PARLAKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Yüzlerce metrelik üretken kısım kalınlıklarıyla jeotermal rezervuarlar petrol ve doğal gaz rezervuarlarından farklılık göstermektedir. Jeotermal kuyuların çok uzun üretim zonlarına sahip olması yönlü sondaj uygulamaları için esneklik ve uygun maliyetli çözümler getirmektedir. Bir sondaj kuyusunun gerçekleşmiş rotası ve özellikle kuyu dibi pozisyonu, jeotermal şirketleri için çok önemlidir. MWD ölçümlerinden elde edilen 3 parametre (ölçülen derinlik, açı ve yön), rota hesaplama yöntemlerinde kullanılmaktadır. Pek çok farklı yöntem olmasına rağmen; en az eğri yöntemi, en hassas olarak kabul edilmekte ve endüstri standardı olarak kullanılmaktadır. Bu tezin getirmiş olduğu yenilik, Türkiye'nin Ege Bölgesi'ndeki jeotermal kuyuların yönlü sondaj ihtiyaçlarını, rota hesaplama yöntemleri açısından belirlemek; sonrasında, farklı yöntemlerin hangi şartlar altında kullanılması konusunda önerilerde bulunmaktır. Bu doğrultuda, beş farklı rota hesaplama yöntemi, kullanılma sıklıkları ve hesap karmaşaları dikkate alınarak seçilmiştir; bu yöntemler tanjant, dengeli tanjant, ortalama açı, eğri yarı çapı ve en az eğri yöntemleridir. Daha sonra, bu yöntemler, 9 adet önceden seçilmiş ve kazılmış jeotermal sondaj kuyuları üzerinde, Python programlama dili kullanılarak uygulanmıştır. Sonuç olarak, en az eğri yönteminden maksimum ayrışma, tanjant yönteminin (en kolay hesaplama formüllerine sahip teknik) J tipi kuyu uygulamalarında artan dogleg, açı ve derinlikle gözlenmiş olup ayrışma 5-6 m civarındadır. Türkiye'deki jeotermal kuyuların kazıldığı normal koşullarda, bu ayrışma en fazla 10 m'ye kadar çıkabilir. Bu durum jeotermal şirketler için yeterli olmasına rağmen, daha iyi sonuçlar için ortalama açı yöntemi (tanjanttan sonra en kolay yöntem) kullanılabilir. Elde edilen sonuçlar, yönlü sondaj maliyetlerini düşürmek isteyerek kendi yönlü sondaj bölümlerini kurmak isteyen şirketlerin, her kuyusu için ortalama açı (ve hatta tanjant) yöntemine dayalı basit bir yazılım veya hesap tablosu kullanabileceğini göstermiştir. Böylelikle, kuyuların rotası veya ara derinlikler hesaplanırken karmaşık formüllerden kaçınılacak, ileri seviye yazılımların sahada kullanılmasından vazgeçilip sadece ana ofiste kullanımı yeterli olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Productive sections of geothermal wells generally exceed hundreds of meters which is substantially longer than that of the oil and gas reservoirs. This brings a flexibility and cost-effective solutions in the application of directional drilling activities during geothermal drilling. Well trajectory, especially the bottom hole position, is critical for geothermal operators and three parameters (measured depth, inclination, and azimuth) obtained from MWD surveys are used to carry out survey calculations. The minimum curvature method (MCM) is considered the most accurate and the industry standard, although there exist several other calculations. The novelty of this thesis is to find out the geothermal well directional needs, on Aegean part of Turkey, in terms of survey calculation methods; later on, recommend which method(s) should be utilized at what conditions. In order to address this gap, 5 methods were chosen taking into account popularities and complexities; tangential, balanced tangential, average angle, radius of curvature, and minimum curvature methods. Afterwards, these 5 procedures were applied on 9 drilled pre-selected geothermal wells by using Python programming language. As a result, most divergence from MCM was observed with tangential method, having the easiest calculation formulas, on J type wells with increasing dogleg, inclination, and depth; which is around 5-6 m. Under the usual conditions the geothermal wells drilled in Turkey, it will be maximum of 10 m; even though it is quite satisfactory for most of the operators, average angle method, which is the easiest one after tangential, would also be utilized to have better results. This means that the operators, willing to establish their own directional drilling departments to decrease the costs of directional operations, may utilize a basic software or a spreadsheet, for their each well, depending on average angle, or even tangential method, to eliminate complicated formulas, while calculating the positions of each survey or interpolation depths. An only advanced software may be preferred for operator office.