You are where you eat from: Predicting socioeconomic status from restaurant menus and user reviews
Nereden yiyorsan osun: Restoran menüsü ve kullanıcı yorumlarından sosyoekonomik statü tahmini
- Tez No: 647755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA TAŞKAYA TEMİZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Gastronomik alışkanlıklarımız ve geleneklerimiz her zaman sosyal normlarla, kültürle ve hatta kişilik gibi kişisel detaylarla alakalı olmuştur. Bu tez çalışmasında ülkenin lider çevrimiçi yemek sipariş sistemi olan Yemeksepeti üzerinden, Ankara konumlu pide ve pizza restoranlarının bilgileri toplanmış, başka verilerle zenginleştirilmiş ve analiz edilmiştir. Restoran menülerini vektörleştirmek için mutfağa özel sözlükler oluşturulmuş, kullanıcı yorumlarını modellemek için ikili kelime gruplarına dayanan konu modelleme kullanılmış ve sosyoekonomik statü göstergesi olarak çeşitli eğitim yüzdeleri veya emlak ilan fiyatları kullanılmıştır. Restoranlarla ait oldukları mutfak veya konumsal özellikleri arasındaki ilişkiyi görmek için istatistiksel testler ve rassal orman modelleri kullanılmıştır. Bulgular ilçe ve ilçe veya mahallenin sosyoekonomik statüsünü tahmin etmede restoran verisi kullanmanın bir dereceye kadar yararlı olduğunu göstermektedir. Pizza restoranları için menü ve istatistiksel özellikleri daha ayırt edici iken pide restoranları için yorum ve istatistiksel özelliklerin daha ayırt edici olduğu görülmüştür. Pide restoranlarının menü açısından daha az çeşitli olup daha çok birbirlerine benzediği, daha çeşitli tipte mahallelerde bulunduğu ve daha çok fiyat-performans odaklı bir anlayışa sahip olduğu bulunurken pizza restoranlarının menü sunumuna daha dikkat ettiği görülmüştür. Pide restoranlarında meze tercihi ve memnuniyetinin sosyoekonomik statü ile bağlantılı olabileceği görülürken pizza restoranlarının ise daha yüksek statülü mahallelerde bulunmaları durumunda kullanıcı yorumlarına daha sık cevap yazdığı görülmüştür. Bu çalışma ayrıca gelecek çalışmalar için de birtakım çıkarımlar ve cevaplanmak üzere daha fazla soru sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our culinary habits and traditions have always been related to our social norms, culture, and even personal details such as personality. In this study, restaurant data related to pita and pizza restaurants from Ankara found on the leading online food ordering system in Turkey, Yemeksepeti, are collected, enriched with other data, and analyzed. Cuisine-specific lexicons are created to vectorize restaurant menus; biterm topic modeling is used to model user reviews; various education rates or realty listing prices are used as a proxy for socioeconomic status. Statistical tests and random forest models are used to see the relationship between restaurants and their cuisine or location characteristics. The findings suggest that restaurant data can be used to some extent to make predictions about the district and the socioeconomic status of the district or the neighborhood. They also reveal that menu and statistical features are more distinguishing for pizza restaurants while comment and statistical features are more distinguishing for pita restaurants. It is found that pita restaurants are menu-wise less diverse and more similar to each other, neighborhood-wise more diverse, and they are more about getting the monetary value while pizza restaurants care more about menu curation. While side dish preferences and satisfactions for pita restaurants may be tied to the socioeconomic status, pizza restaurants respond more to user reviews when they are located in a higher status neighborhood. This study also provides some implications and further questions for future studies.