Destinasyon yaşam döngüsü modeli kapsamında turizm destinasyonlarında yeniden canlandırma stratejilerinin belirlenmesi: Kaş örneği
Determination of rejuvenation strategies in scope of destination life cycle model: The case of Kas
- Tez No: 647757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE OZAN AKSÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Araştırmanın amacı, destinasyon yaşam döngüsü modeli kapsamında incelenen destinasyona yönelik yeniden canlandırma stratejilerini belirlemektir. Bu kapsamda, turizm gelişim süreci, turizm gelişiminin etkileri, gelişimi etkileyen içsel ve dışsal unsurlar ve paydaş rolleri bağlamında Kaş (Antalya, Türkiye) örneği üzerinden yeniden canlandırma stratejileri belirlenmiştir. Araştırmada, nitel araştırma desenlerinden iç içe geçmiş tekli durum deseninden yararlanılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında görüşme, gözlem, dokümanlar, alan notları ve araştırmacı günlüğünden yararlanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını, Kaş turizm paydaşları oluşturmaktadır. Bu kapsamda, merkezi/yerel yönetimler, yerel halk, işletme sahipleri/yöneticileri, STK'lar, turizm çalışanları ve turistlerden oluşan 43 paydaş ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde ise tümevarımsal analiz yaklaşımı benimsenmiştir. Analiz sonucunda dokuz adet yeniden canlandırma stratejisi belirlenmiştir: ürünü dönüştürme, bütünleştirilmiş sürdürülebilir gelişim stratejileri, iş birliği, tanıtımın doğru kanallarla yapılması, istikrarlı turizm politikası yürütme, seçici turizm stratejisi, turizm bilinci, turist hareketlerine erişim ve yönetim, turizmin kalitesini ve sürdürülebilirliğini izlemek için araçlar. Araştırma sonucunda bölgesel yönetim, yerel halk, işletme sahipleri/yöneticilerine turizmde sürdürülebilir gelişimin sağlanmasına yönelik uygulamaya dönük öneriler sunulmuştur. Bu kapsamda, Kaş turizminin yeniden canlandırılmasında kaynakların doğru değerlendirilerek, turizmde yaşanan mevcut sorunların giderilmesine ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the rejuvenation strategies for the destination examined within the scope of the destination life cycle model. In this context, rejuvenation strategies have been determined through the case of Kas (Antalya, Turkey) in the context of tourism development process, effects of tourism development, internal and external factors affecting development and stakeholder roles. In the study, one of the qualitative research designs and the case study types, the nested single case pattern was applied. Interviews, observations, documents, field notes and researcher's diary were used to collect research data. Participants of the research are Kas tourism stakeholders. In this context, face-to-face meetings were held with 43 stakeholders consisting of central / local administrations, local people, business owners/managers, NGOs, tourism workers and tourists. Inductive analysis approach has been adopted in the analysis of research data. As a result of the analysis, nine rejuvenation strategies were determined; product conversion, integrated sustainable development strategies, collaboration, promotion through the right channels, pursue a stable tourism policy, selective tourism strategy, tourism awareness, access and management of tourist movements, monitoring the quality and sustainability of tourism. As a result of the research, practical suggestions were offered to regional administration, local people, business owners/managers for sustainable development in tourism. In this context, suggestions are offered to correct the existing problems in tourism by correctly evaluating the resources available in reviving Kas tourism.