Disassembly and distribution planning considering 3D printing technology
3B yazıcı teknolojisinin entegrasyonu ile demontaj ve dağıtım planlaması
  1. Tez No: 647756
  2. Yazar: ZÜLAL DİRİ KENGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN ÖZCEYLAN, DOÇ. DR. ÇAĞRI KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Artan dünya nüfusu ve tüketimi, toplam atık miktarının artmasına neden olmaktadır. Atık içindeki değerli malzemelerin geri dönüşümü hem çevre bilinci hem de maliyet açısından oldukça önemlidir. Tüm bu işlemler son yıllarda popüler olan demontajın önemini artırmaktadır. Demontaj işlemi ile ortaya çıkan geri dönüştürülmüş bileşenleri (yeniden) üretim merkezlerine dağıtmak için etkin bir dağıtım planı da geri dönüşüm işlemleri için önemlidir. Bu nedenle, araç rotalama problemi (ARP), geri dönüştürülmüş bileşenlerin dağıtımında önemli bir rol oynar. Ek olarak, demontaj işlemi sırasında işlemin karmaşıklığı veya işçiler nedeniyle bazı parçalar hasar görebilir. Mevcut durumda, eklemeli imalat, hasarlı parçalar yerine yeni parçalar üretmek için kullanılabilir. 3B baskı teknolojisi, sadece gerekli miktarda malzeme kullanarak üretimde atık madde sorununun önüne geçilecek ve bu sayede çevre kirliliği önlenecektir. Bu tez, sırasıyla entegre demontaj hattı dengeleme ve rotalama problemini (E-DHD-RP), 3B yazıcıların dahil olduğu E-DHD-RP (E-DHD-RP-3B), entegre toplama-demontaj-dağıtım problemini (E-TDDP), mobil eklemeli üretimin dahil olduğu E-DHD-RP (I-DHD-RP-MEÜ) problemini tanımlamıştır. Tanımlanan problemleri çözmek için çeşitli matematiksel formülasyonlar geliştirilmiş ve senaryo analizleri üzerinde kapsamlı deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing world population and consumption leads to the increase in total amount of waste. Recycling of valuable materials in waste is quite important for both environmental awareness and cost. All these processes increase the importance of disassembly, which has been popular in recent years. An effective routing plan to distribute the recycled components, generated by the disassembly process, to the remanufacturing centres (RC), is also important for recycling operations. Thus, the vehicle routing problem (VRP) plays an important role in the distribution of recycled components. Additionally, some parts may be damaged during the disassembly process, due to the operation complexity or workers. In the present case, additive manufacturing (AM) can be used to produce new parts instead of damaged parts. Using only the required amount of material, the 3D printing (3DP) technology will be able to prohibit the waste material problem in production and by this means, pollution will be prevented. This thesis introduces the integrated disassembly line balancing and routing problem (I-DLB-RP), the I-DLB-RP with 3D printers (I-DLB-RP-3DP), the integrated collection-disassembly-distribution problem (I-CDDP), the I-DLB-RP with mobile AM (I-DLB-RP-MAM), respectively. Several mathematical formulations are presented for solving the aforementioned problems and a number of scenario analysis are considered to indicate the benefits.