Ortaöğretim öğrencilerinin internet kullanım süreleri ve sosyal medya kullanım düzeyleri ile öğrencilerin sosyalleşme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analyzing the relationship between internet usage time and social media usage levels of secondary education students and students' socialization levels
- Tez No: 647762
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN RECEPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sosyal medyanın durdurulamaz gelişimi beraberinde konu ile ilgili olarak farklı alanlarda yapılan pek çok çalışmayı getirmiştir. Bu çalışmaların büyük bir kısmının örneklemini öğrenciler oluşturmaktadır. Bu çalışma kapsamında ortaöğretim öğrencilerinin sosyal medya kullanım düzeyleriyle sosyalleşme düzeyi arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Çalışma kapsamında öncelikle sosyal medya ile ilgili konulara ve sosyalleşmeye yer verilmiştir. Bu kapsamda sosyal medya, internetin tanımına, tarihçesine, sosyal medyanın gelişim sürecine, sosyal ağlardan olan Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIN, forumlar, bloglar ve sözlüklerle ilgili konular ele alınmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”,“Sosyalleşme Düzeyi Ölçeği”ve“Sosyal Medya Kullanım Düzeyi Ölçeği”kullanılmıştır.Veri toplama araçlarıyla elde edilen veriler üzerinden ele alınan amaçlar doğrultusunda frekans, mean, t testi, ANOVA ve Basit Doğrusal Regresyon analizi yapılmıştır. Verilerde normal dağılım gösterdiğinden iki grup karşılaştırmalarında Independent-T Testi, One Way Anova, Post Hoc Tukey Testi kullanılmıştır. Çalışma sonunda, Sosyalleşme Düzeyi Ölçeği toplam puan ortalaması 43,31±6,12 ve Sosyalleşme Düzeyi Ölçeği puan ortalaması 29,77±10,3 olarak elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, erkek katılımcıların internet kullanım süresinin kız katılımcılara göre daha fazla olduğu, anne ve baba çalışma durumuna göre sosyal medya kullanım düzeyi, sosyalleşme düzeyi ve internet kullanım süresinin anlamlı bir farklılık göstermediği görülmüştür. Evde internet bulunma durumuna bağlı sosyal medya kullanım düzeyi, sosyalleşme düzeyi ve internet kullanım süresinin anlamlı bir farklılık göstermediği, okul türü değişkenine bağlı olarak sosyalleşme düzeyinde anlamlı bir farklılık olmadığı ancak sosyal medya kullanım düzeyinde fen lisesi öğrencileri ile meslek liseleri öğrencileri arasında fen lisesi öğrencileri lehine anlamlı bir fark oluştuğu görülmüştür. Yine internet kullanım süresi açısından anadolu lisesi öğrencileriyle meslek liseleri öğrencileri arasında anadolu lisesi katılımcılarının fazla süre geçirdikleri tespit edilmiştir. Gelir düzeyine göre sosyal medya kullanım düzeyi ile sosyalleşme düzeyinin anlamlı bir farklılık göstermediği, buna karşın gelir düzeyi yüksek olan ailelerin öğrencilerinde internet kullanım süresinde artış olduğu görülmüştür. Anne eğitim düzeyine bağlı sosyal medya kullanım düzeyi, sosyalleşme düzeyi anlamlı bir farklılık göstermemekle birlikte, internet kullanım süresi anlamında lise mezunu annelerin öğrencileri okur yazar olmayanlara kıyasla daha fazla internette kaldıkları görülmektedir. Baba eğitim durumunda ise anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. İnterneti e-mail ve sohbet amaçlı kullanan katılımcıların internet kullanım süresi daha fazladır. İnternete cep telefonundan bağlanan öğrencilerin sosyal medya kullanım düzeylerinin daha fazla olduğu görülmektedir. İnternet kafe ve okuldan internete bağlanan öğrencilerin diğer mecralaradan bağlananlara göre daha fazla internette vakit geçirdikleri sonucuna ulaşılmıştır. İnternet kullanım süresinin arttıkça sosyalleşme düzeyinin azaldığı, sosyal medya kullanım düzeyi arttıkça sosyalleşme düzeyinin azaldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The unstoppable development of social media has brought along many studies on the subject in different fields. Students constitute the samples of most of these studies. Within the scope of this study, the relationship between social media usage levels and socialization level of high school students was examined. The study consists of six parts. Within the scope of the study, issues related to social media and socialization were primarily included. In this context, topics related to social media, the definition and history of the internet, the development process of social media, Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIN, forums, blogs and dictionaries from social networks were discussed. In the study,“Personal Information Form”,“Socialization Level Scale”and“Social Media Usage Level”were used to collect data. Frequency, mean, t test, ANOVA and Simple Linear Regression analysis were performed for the purposes of addressing the data obtained with data collection tools. . As the data showed normal distribution, Independent-T Test, One Way Anova, Post Hoc Tukey Test were used in comparing the two groups. At the end of the study, the total score average of the Socialization Level Scale was 43.31 ± 6.12 and the average score of the Socialization Level Scale was 29.77 ± 10.3. As a result of the study, it was observed that the duration of internet use of male participants was higher than that of female participants, and that social media usage level, socialization level and internet usage time did not differ significantly according to the working status of the mother and father. Social media usage level, socialization level and internet usage duration do not show a significant difference due to internet presence at home, there is no significant difference in socialization level depending on the school type variable, but there is a significant difference between science high school students and vocational high school students in social media usage level. a difference has been observed. Again, in terms of internet usage, it was determined that Anatolian high school students spent a lot of time between the students of anatolian high schools and vocational high schools. It was observed that the level of social media usage and socialization level did not differ significantly according to the income level, however, there was an increase in the duration of internet usage among the students of families with high income levels. Although the level of social media usage and socialization level depending on the mother's education level do not show a significant difference, it is seen that the students of high school graduates stay on the internet more than the illiterate students in terms of internet usage time. There is no significant difference in the education status of the father. Participants who use the internet for e-mail and chat purposes have longer internet usage time. It is seen that students who connect to the Internet with their mobile phones have higher social media usage levels. It was concluded that students who connect to the Internet from Internet cafes and schools spend more time on the Internet than those who connect from other channels. It is observed that as the duration of Internet use increases, the level of socialization decreases, and as the level of social media use increases, the level of socialization decreases.