The relationship between perceived parental rejection and internalizing behaviors: Moderating role of sensory processing sensitivity and gender
Algılanan ebeveyn reddi ve içe yönelim problemleri arasındakı ilişkiler: Duyusal duyarlılık ve cinsiyetin düzenleyici rolleri
  1. Tez No: 647775
  2. Yazar: BİLGE ONURSAL ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KAZAK BERUMENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Algılanan ebeveyn reddi, alanyazında çok çalışılan bir kavramdır ve birçok çalışma, ergenlik döneminde çocuğun algıladığı ebeveyn reddinin çeşitli olumsuz sonuçlarla ilişkili olduğunu göstermektedir (Putnick vd., 2015). Alanyazında yapılan yeni araştırmalar, duyusal duyarlılığın diğer mizaç özelliklerine kıyasla, daha güçlü bir hassasiyet göstergesi olduğunu önermektedir (Slagt vd., 2018). Mevcut çalışmanın ana amacı algılanan anne ve baba reddinin, ergenlerde içe yönelim davranışlarıyla ilişkili olup olmadığını, bu ilişkide duyusal duyarlılık kavramının ve çocuğun cinsiyetinin düzenleyici rollerinin olup olmadığını araştırmaktır. Mevcut çalışma, üç üniversite tarafından yürütülen ulusal bir projenin bir parçasıdır ve çalışmaya katılan 9-18 yaşları arasında ergenler örneklem olarak seçilmiştir. İncelenecek modeller, Hayes (2018) tarafından Model 3 olarak adlandırılmış olan üç-yönlü etkileşimler üzerine kurulmuştur. Hipotezler, iki ayrı hiyerarşik regresyon analizi yürütülerek incelenmiştir ve sonuçlar, hipotezlerde yer alan iki yönlü ve üç yönlü etkileşimlerin anlamlı olmadığını göstermiştir. Ancak, cinsiyetin ve duyusal duyarlılık ve cinsiyetin iki yönlü etkileşimin içe yönelim problemleriyle ilişkilerinin anlamlı olduğu görülmüştür. Anlamlı bulunan iki-yönlü etkileşim, Process Macro (Hayes, 2018) ile detaylı olarak incelenmiş ve duyusal duyarlılığı daha yüksek olan kızların içe yönelim problemlerine daha yatkın oldukları görülmüştür. Sonuçlar, ergenlik dönemi ve duyusal duyarlılıkla ilgili son bilimsel çalışmalar doğrultusunda tartışılmış ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Perceived parental rejection has been studied widely in contemporary literature and studies show its link to problematic outcomes during adolescence (e.g. Putnick et al., 2015). Nowadays, it is being discussed that sensory processing sensitivity (SPS), a term that has been receiving close attention, may be a more salient temperamental susceptibility marker than other temperamental traits (Slagt et al., 2018). The aim of the present research was to investigate the association between perceived maternal and paternal rejection and internalizing behaviors, and whether this association is moderated by SPS, and, whether this relationship is further moderated by child gender. This study was part of a nationally representative project carried out by three universities in two different time points. For this particular study, only data from time one was used, and children aged between 9-18 years old (5 – 11 grades) were selected as a sample. The models were designed as two separate moderated moderation models depicted as Model 3 (Hayes, 2018). The associations were analyzed first by running hierarchical regression analyses and the results revealed that the hypothesized two-way and three-way interactions did not reach significance, however, the main effect of gender and the interaction between SPS and gender were significant. This interaction was further analyzed by Process Macro (Hayes, 2018) and the results revealed that highly sensitive girls were more inclined to experience internalizing problems. The findings are discussed in terms of literature on adolescence problems and SPS, and future directions are suggested accordingly.