Türkiye'de doğrudan yabancı yatırımların gelir dağılımına etkisi
Impact of direct foreign investments in Turkey in the development distribution
  1. Tez No: 647797
  2. Yazar: OYA GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki doğrudan yabancı yatırımların gelir dağılımına etkisi araştırılmıştır. Bu araştırma 1980-2016 yılının verileri baz alınarak yapılmıştır. Çalışmada doğrudan yabancı yatırımlar, gayrisafi yurtiçi hasıla, dışa açıklık oranları ve gini katsayıları veri olarak kullanılmıştır. Bu araştırma için ARDL yöntemi kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda doğrudan yabancı yatırımlar ile gelir dağılımı arasında pozitif ilişki çıkmıştır. Yani doğrudan yabancı yatırımlarda meydana gelen artışla birlikte gelir dağılımındaki eşitsizlikte artmaktadır. Gayri safi yurtiçi hasıla, gelir dağılımını olumlu etkilemektedir. Yani gayri safi yurtiçi hasılada meydana gelen artışta gelir dağılımındaki eşitsizliği azaltmaktadır. Dışa açıklık oranı, gelir dağılımını etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of foreign direct investments on income distribution in Turkey was investigated. This research was based on data from 1980-2016. The study used foreign direct investments, gross domestic product, outward openness and gini coefficients. ARDL method was used for this research. As a result of the research, a positive relationship was found between foreign direct investments and income distribution. In other words, the increase in income distribution increases with the increase in foreign direct investments. Gross domestic product positively affects the distribution of income. Outward clearance rate does not affect income distribution.