Reel döviz kurlarının yabancı sermaye yatırımları üzerindeki etkisinin panel veri analizi ile incelenmesi
Investigation of impact of the reel exchange rates on foreign capital investments using panel data analysis
- Tez No: 647798
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SEVİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada reel döviz kurlarının portföy ve doğrudan yabancı sermaye yatırımları olarak iki grupta ele alınabilecek yabancı sermaye yatırımları üzerindeki etkileri dinamik panel veri modelleri ile incelenmiştir. Bu kapsamda olası etkiler gelişen ve gelişmiş ülke grupları için ayrı ayrı ele alınarak 4 farklı model kurulmuştur. İlgili modellere reel efektif döviz kuruna ek olarak portföy yatırımlarını ve doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını etkileyebileceği düşünülen gayrisafi yurtiçi hasıla, reel faiz oranı ve dışa açıklık oranı değişkenleri; çalışmada yer verilen ülkelerin yatırımcılar açısından cazip bir konumda olup-olmadıklarının tespitinin yapılıp, bu hususta yapılması gereken adımlarla ilgili olarak bilgi verme ve önerilerde bulunma amacıyla içsel değişkenler olarak eklenmiştir. Çalışmada örnek büyüklüğünün göreceli etkisini azaltmak amacıyla gelişmiş ve gelişen ülke sayıları eşit olarak alınmıştır. Bu bağlamda söz konusu ülkelere ilişkin 2001-2017 yılları arası dönemi kapsayan ve Dünya Bankası veri tabanından elde edilen verilerden oluşan bir panel veri seti oluşturulmuştur. Gelişen ülkeler için portföy yatırımları üzerinde dışa açıklık oranı ve gayri safi yurtiçi hasılanın, doğrudan yabancı yatırımlar üzerinde ise reel faiz oranı ve dışa açıklık oranının etkisinin olduğu; gelişmiş ülkeler için portföy yatırımları üzerinde dışa açıklık oranı, doğrudan yabancı yatırımlar üzerinde ise gelişen ülkelerde olduğu gibi dışa açıklık oranı ve reel faiz oranının etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates, using dynamic panel data models, the effects of the reel exchange rates on foreign capital investments, which could be considered in two categories: portfolio and foreign direct capital investments. In this context, 4 different models have been established by considering possible effects separately for developing and developed country groups. The factors of gross domestic product, real exchange rate and index of openness, which are considered to affect portfolio investments and foreign direct capital investments, were, in addition to the real effective exchange rates, included as endogenous variables in the respective models with a view to determining whether the countries dealt with in this study are in a position that is attractive to investors and to giving insights and make suggestions about what actions to be taken for this. In this study, the numbers of developed countries and of developing countries were assumed to be equal in order to reduce the relative effect of sample size. In this connection, a set of panel data consisting of the data on the relevant countries from the World Bank's database for the period between 2001 and 2017 was created. It was found out that, for the developing countries, the factors of index of openness and gross domestic product have impact on portfolio investments, while the factors of real interest rate and index of openness have impact on the foreign direct investments and that, for the developed countries, the index of openness impacts portfolio investments and the index of openness and real interest rate have impact on the direct foreign investments as is the case with the developing countries.