Parasal aktarım kanallarından döviz kuru kanalı: Türkiye örneği
Exchange rate channel among the monetary transmission channels: The Case of Türkiye
- Tez No: 915736
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN SEREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Merkez bankası para arzı yolu ile doğrudan faiz oranlarını belirleyebilmektedir. Ayrıca, ulusal ve uluslararası faiz oranlarının esnekliği ile sermaye oynaklığına neden olabilmektedir. Sermaye hareketliliği dış ticaret ve yabancı sermaye düzeyi ile döviz kuruna etki edebilmektedir. Döviz kurlarının makro ekonomik değişkenler üzerindeki etkisi karmaşıktır. Döviz kuru değişimleri fiyat değişimleri ve milli gelir bağlamında da etki edebilmektedir. Tezin Konusu; Merkez Bankasının para politikası uygulamaları ile genel ekonomi üzerinde faiz oranları, fiyat değişimleri, milli gelir ve reel döviz kurları değişkenleri ile parasal aktarım mekanizmaları üzerinden ne ölçüde etki yarattığının araştırılmasıdır. Araştırmanın amacı Türkiye'de 2003:02 ile 2023:12 döneminide döviz kuru kanalının etkinliğinin incelenmesidir. ARDL ve NARDL ekonometrik analiz yaklaşımı ile iki ana model ve beş alt model kullanılmıştır. Çalışmada uluşılan sonuçlarda parasal aktarım mekanizması faiz kanalının doğrudan fiyat değişimlerine etkisi ile birlikte, faiz kanalının döviz kanalı üzerinden de fiyat değişimlerine etkisinin olduğunu görmek mümkündür. Faiz kanalının aynı zamanda doğrudan milli gelire etkisi olabileceği gibi döviz kuruna etki ederek de milli gelire etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The central bank can determine interest rates through the money supply or directly. It may cause capital volatility due to the flexibility of national and international interest rates. Capital mobility can affect foreign trade and foreign capital levels and exchange rates. The relationship between exchange rates and macroeconomic variables is complicated and complicated. Exchange rate changes can also have an impact in the context of price changes and national income. Subject of the Thesis; It is the investigation of the extent to which the monetary policy practices of the Central Bank and the use of interest rates, price changes, national income and real exchange rate variables and the use of monetary transmission mechanisms functions have an impact on the general economy. The aim of our research is to examine the effectiveness of the exchange rate channel in Turkey, which includes the period between 2003:02 and 2023:12, with two main models and five sub-models with the ARDL and NARDL econometric analysis approach. In the study, it is seen that the monetary transmission mechanism, the interest channel, has an effect on price changes directly, and the interest channel also has an effect on price changes through the foreign exchange channel. It has been observed that the interest rate channel can also have an impact on national income directly, as well as by affecting the exchange rate.