Exploring augmented reality technology as a design representation tool for enhancing the product development process in industrial design education
Endüstriyel tasarım eğitiminde ürün geliştirme sürecini desteklemek için tasarım temsil aracı olarak artırılmış gerçeklik teknolojisinin araştırılması
- Tez No: 647808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZ AYŞE GÜZİDE ZEHRA BÖREKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 393
Özet
Tasarım temsil araçları, endüstriyel tasarım öğrencileri için ürün geliştirme sürecindeki en önemli araçlardan biridir. Öğrenciler bu araçları, masa kritikleri ve jüri sunumları sırasında geliştirdikleri form ve mekanizma gibi ürün özelliklerini açıklamak ve öğretim elemanlarından geri bildirim almak üzere kullanmaktadırlar. Tasarım öğrencilerinin öğretim elemanları ile etkileşime girdiği masa kritikleri, tasarım stüdyosu eğitiminin güçlü ve merkezi bir aracı olarak görülmektedir. Tasarım temsil araçları, öğrencilerin sunumlarını ve öğretim elemanlarıyla etkileşimini geliştirmek için masa kritiklerinde önemli bir yere sahiptir. Bu etkileşim, temel olarak, öğrencilerin ürün özelliklerini nasıl geliştirdiklerine ve ilerlettiklerine dayanmaktadır. Ürün özellikleri ve tasarım temsil araçları arasındaki ilişkiyi anlamak, öğrencilerin ürün geliştirme sürecinin tasarım temsil araçlarının doğru kullanımıyla nasıl geliştirilebileceğini anlamak için önemlidir. Bu ilişkiyi anlamak, gelişmekte olan Artırılmış Gerçeklik (AG) teknolojisinin ürün geliştirme sürecine, özellikle masa kritiklerine, destekleyici bir tasarım temsil aracı olarak nasıl entegre edilebileceğini ortaya çıkarmak için önemlidir. İlk olarak, endüstriyel tasarım öğrencilerinin mevcut ürün geliştirme sürecinin incelendiği bir çalışma yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda ürün özellikleri ile tasarım temsil araçları arasındaki ilişkiyi gösteren Tasarım Temsil Araçları (TTA) çerçevesi oluşturulmuştur. Ek olarak, AG teknolojisi için ürün özelliklerinin gereksinimleri tanımlanmış, ve AG'in ürün geliştirme sürecine nasıl entegre edilebileceğini gösteren AG Etkileşim çerçevesi önerilmiştir. Bu çalışmanın bulgularına dayanarak, AG teknolojisinin ürün geliştirme sürecine entegrasyonunun potansiyellerini ve etkilerini araştırmak için ikinci bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışma, AG teknolojisinin destekleyici bir tasarım temsil aracı olarak ürün geliştirme sürecine birçok fayda ve potansiyele sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Design representation tools are among the most important mediums for industrial design students in the product development process. Students use these tools to explain their products and product aspects, such as form and mechanism, during their presentations in desk crits and juries in order to get feedback from the tutors and continue with design development. Desk crits are seen as a powerful and central medium of design studio education, in which design students interact with the tutors. Design representation tools are vital for desk crits to enhance the presentations of design students and the interaction between the students and the tutors, mainly based on the progress about product aspects in their design solutions. Understanding the relationship between the product aspects and design representation tools is vital to find out how the product development process can be enhanced with the proper use of design representation tools. Understanding this relationship is also essential for exploring how Augmented Reality (AR) as a developing technology can be integrated as a supportive design representation tool during the product development process, especially desk crits. First, a study was conducted to explore the current product development process of industrial design students. As a result of this study, the Design Representation Tool (DRT) framework showing the relationship between the product aspects and design representation tools is developed. In addition, product aspects' requirements for AR technology are identified, and AR Interaction framework is offered to show how AR can be integrated into the design process. Based on the findings of this study, a second study was conducted to explore the potentials of AR technology and the effects of its integration into the product development process. This study revealed that AR technology has many benefits and potentials for the product development process as a supportive design representation tool.