Koroner arter bypass cerrahisi sonrası gelişen atriyal fibrilasyon ile serum heat shock protein ve inflamasyon ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the postoperati̇ve atrial fibrilation after coronary bypass surgery and serum heat shock protein and inflamation
- Tez No: 647812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞURSAY KIZILTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Atriyal Fibrilasyon (AF) kalp cerrahisi sonrası sık rastlanılan bir aritmidir ve kardiyovaskuler morbidite ve mortalitede 2 kat artışa sebep olmaktadır. Reperfüzyon hasarı ve inflamasyon da kalp cerrahisi ile ilişkili olup AF patogenezinde rol oynamaktadırlar. Buna ilaveten AF CPB kullanılarak opere edilenhastalarda off pump teknik ile opere edilen hastalara göre daha sık ortaya çıkmaktadır. Isı Şok Proteinleri (Hsp ler) proteinlerin katlanmasına yardımcı olarak, hücresel bütünlüğün korunmasında rol oynayan şaperon proteinleridir. Bu çalışmanın amacı preoperatif sinüs ritmi olan koroner by pass hastalarında pre-postoperatif serum Hsp70 ve HsCRP düzeylerinin incelenmesidir. Prospektif olarak yapılan çalışmaya elektif koroner bypass operasyonu (KABG) planlana 40 hasta dahil edilmiştir. Hastalardan 20 tanesi CPB kullanılarak (on pump) 20 tanesi off pump teknik ile opere edilmiştir. Hastaların EKG bulguları ve kardiyovasküler risk faktörleri not edilmiştir. Pre- postoperatif kan örnekleri toplanmıştır. Postoperatif AF gelişen hastalarda preoperatif Hsp70 ve HsCRP düzeyleri diğer hastalara göre hem on pump grupta hem de off pump grupta anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. On pump grupta off pump gruba göre daha sık AF gelişimi olmuştur ve postoperatif Hsp 70 ve HsCRP düzeyerli bu grupta daha yüksek olarak bulunmuştur. Bizim bilgilerimize göre bu çalışma ile pre-postoperatif HsCRP ve Hsp70 düzeyleri ile AF ilişkisi ve buna operasyon tekniklerinin etkisi ilk kez incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Atrial fibrillation (AF) is a common arrhythmia, after cardiac surgery, and it is associated with a twofold increase in cardiovascular mortality and morbidity. Reperfusion injury and inflammation associated with cardiac surgery are thought to be involved in its pathogenesis. In addition postoperative AF is more common in the patients who were operated with cardiopulmonary by pass(CPB), than the patients operated with the off pump technique. Heat shock proteins (HSPs) are a family of chaperone proteins which assist in preservation of cellular integrity by maintaining proteins in their correctly folded state. The aim of this study was to investigate pre- postoperative serum heat shock protein70 (HSP70) and serum high-sensitivity C- reactive protein levels in the patients who had preoperative sinus rhythm. We prospectively screened 40 patients admitted to the hospital for elective coronary artery bypass surgery (CABG). 20 of those operated with CPB(on pump group) and the others operated with off pump technique. Electrocardiogram characteristics and cardiovascular risk profile were documented. Pre- and postoperative blood samples were collected. Preoperative HSP 70 and HsCRP levels arre significantly high in the patients who develop AF postoperatively in both on pump and off pump groups. AF is more common in on pump group and postoperative plasma HSP 70 and HsCrp levels are significantly high in on pump group. To our knowledge, with this study, the association of pre- and postoperative circulating HSP70 and HsCRP with postoperative AF and the influence of the operation technique on the development of postoperative AF was demonstrated for the first time.