Koroner arter bypass greftleme operasyonu uygulanan hastalarda inraoperatif perikardiyal sıvı ve sistemik dolaşımdaki kardiyak biyomarkerların düzeyinin postoperatif sonuçlar üzerine etkisi
The effect of intraoperative pericardial fluid and systemic circulating cardiac biomarkers on postoperative outcomes in patients undergoing coronary artery bypass grafting operation
  1. Tez No: 881919
  2. Yazar: MAHSATI AKHUNDOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada koroner arter bypass greftleme uygulanan hastalarda preoperatif miyokardiyal hasarı değerlendirmek için sistemik dolaşımdaki ve perikardiyal sıvıdaki kardiyak belirteçlerin karşılaştırılması ve postoperatif sonuçları üzerine etkisi amaçlanmıştır. Çalışmada intraoperatif eşzamanlı perikardiyal sıvı ve arteryel kandan alınmış örneklerde troponin, miyoglobin, CK, CK-MB enzimlerinin düzeylerinin postoperatif mortalite, inotrop skoru, yoğun bakım yatış süresi üzerinde prognostik değerinin olup olmadığının araştırılması da amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Retrospektif olarak, mayıs 2023 – temmuz 2023 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi'nde koroner arter hastalığı tanısıyla KABG operasyonu geçiren, toplam 43 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada hasta verileri dosya tarama ve güncel hasta kayıtları üzerinden elde edilmiştir. Çalışmada hastaların demografik özellikleri, ek hastalıkları, preoperatif ekokardiyografik verileri, serum ve perikard kardiyak enzim düzeyleri, operasyona ilişkin veriler, mekanik ventilasyon süreleri, yoğun bakım ve hastanede kalış süreleri, postoperatif erken dönem ve orta dönem gelişen komplikasyonlara ait veriler kaydedilmiştir. Çalışmada elde edilen verilerin SPSS analiz programında analizleri yapılmıştır. BULGULAR: Çalışmamızda post-operatif en sık gelişen istenmeyen olay atrial fibrilasyon olmuştur. Çalışılan kardiak biyomarkerlar ile postoperatif AF gelişimi arasındaki ilişki lojistik regresyon analizinde serumda sadece troponin değerinin yüksek olması postroperatif AF gelişimi açısından anlamlı bulunmuştur (p=0.035).Serumda bakılan diğer hiçbir kardiyak biyomarker postoperatif AF gelişimi için risk fakötrü oluştumazken perikardial sıvıda yapılan analizde miyoglobin ve BNP değerlerinin yüksek saptanması postoperatif AF gelişimi için risk faktörü olarak saptanmıştır. Hastaların pozitif inotrop skoru ve serumdan alınan kardiyak biyomarkerın yüksek olması postoperatif yüksek inotrop skoru ile anlamlı olarak ilişkilendirilmemiştir, perikardiyal sıvıdan alınan troponin değerinin yüksek olması yüksek postoperatif pozitif inotrop skoru ile istatiksel olarak anlamlı çıkmıştır (p=0.045). Serumdan alınan örneklerden sadece BNP değerinin yüksek olması uzamış mekanik ventilasyon ile anlamlı olarak ilişkilendirilmiştir (p=0.011) BNP değerinin sadece serumda yüksek olması değil, aynı zamanda perikard sıvısında yüksek olması da uzamış mekanik ventilasyonla anlamlı olarak ilişkilendirilmiştir (p=0.008) Perikard sıvısında sadece BNP değerinin değil CKMB değerinin yüksek olması da uzamış mekanik ventilasyon süresi ile ilişkilendirilmiştir (p=0.028) Perikard sıvısında hem CK-MB hem de BNP düzeyinin yüksek olması uzamış yoğun bakım süresi ile anlamlı olarak ilişkilendirilmiştir, her iki kardiyak biyomarker için p değerleri sırasıyla 0.013 ve 0.048 olarak hesaplanmıştır. BNP değerinin sadece perikard sıvısında değil serumda yüksek olması da uzamış yoğun bakım kalış süresi ile anlamlı olarak ilişkilendirilmiştir (p=0.016). Vücut sıvılarından çalışılan kardiyak biyomarkerların herhangi bir tanesinin birbirine oranının yüksek olması uzamış yoğun bakım süresi ile anlamı olarak ilişkilendirilmemiştir. SONUÇ: Kardiyak biyomarkerlar miyokarda hasarının bir göstergesi olup kalp cerrahisi sonrası bazı istenmeyen durumların belirteçleri olabilmektedir. Bizim çalışmamızda gördüğümüz sadece serumda bu markerların çalışılması bazen belirli istenmeyen olayların önceden belirlenmesinde yetersiz kalabilmektedir. Bu biyomarkerların perikard sıvısından da çalışılması hatta serum ve perikard sıvısında elde edilen ölçümlerin birbirine oranı da bazen istenmeyen olayların belirlenmesinde berliteç olarak kullanılabilmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: perikard; enzim; inotrop skoru; Koroner Arter Bypass Greft Cerrahisi
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The aim of this study was to compare cardiac markers in systemic circulation and pericardial fluid to assess preoperative myocardial damage in patients undergoing coronary artery bypass grafting and to evaluate their effect on postoperative outcomes. The study also aimed to investigate whether the levels of troponin, myoglobin, CK, CK-MB enzymes in intraoperative simultaneous pericardial fluid and arterial blood samples have a prognostic value on postoperative mortality, inotrope score, and length of intensive care unit stay. MATERIALS AND METHODS: Retrospectively, a total of 43 patients who underwent CABG operation for coronary artery disease at Ege University Faculty of Medicine, Cardiovascular Surgery between May 2023 and July 2023 were included in the study. Patient data were obtained through chart review and current patient records. Demographic characteristics, comorbidities, preoperative echocardiographic data, serum and pericardial cardiac enzyme levels, data related to the operation, duration of mechanical ventilation, duration of intensive care and hospitalization, early and mid-term postoperative complications were recorded. The data obtained in the study were analyzed in the SPSS analysis program. RESULTS: In our study, atrial fibrillation was the most common post-operative adverse event. In logistic regression analysis of the relationship between cardiac biomarkers and postoperative AF development, only high troponin value in serum was found to be significant in terms of postoperative AF development (p=0.035).While no other cardiac biomarker in serum was found to be a risk factor for postoperative AF development, high myoglobin and BNP values in pericardial fluid analysis were found to be a risk factor for postoperative AF development. The positive inotrope score and elevated serum cardiac biomarker were not significantly associated with high postoperative positive inotrope score, whereas elevated troponin from pericardial fluid was statistically significant with high postoperative positive inotrope score (p=0.045). Among serum samples, only high BNP values were significantly associated with prolonged mechanical ventilation (p=0.011) Not only high BNP value in serum but also high BNP value in pericardial fluid was significantly associated with prolonged mechanical ventilation (p=0.008) Not only high BNP value but also high CKMB value in pericardial fluid was associated with prolonged duration of mechanical ventilation (p=0.028) Elevated levels of both CK-MB and BNP in pericardial fluid were significantly associated with prolonged intensive care unit stay, p values for both cardiac biomarkers were 0.013 and 0.048, respectively. Elevated BNP levels not only in pericardial fluid but also in serum were significantly associated with prolonged ICU stay (p=0.016). A high ratio of any of the cardiac biomarkers studied from body fluids to each other was not significantly associated with prolonged intensive care unit stay. CONCLUSION: Cardiac biomarkers are indicators of myocardial damage and may be markers of some adverse events after cardiac surgery. In our study, we observed that the study of these markers only in serum may sometimes be insufficient in predicting certain adverse events. The study of these biomarkers in pericardial fluid and even the ratio of the measurements obtained in serum and pericardial fluid can sometimes be used as a marker in determining adverse events. KEYWORDS: pericardium; enzyme; inotrope score; Coronary Artery Bypass Graft Surgery