Synthesis and investigation of optical properties of Ce3+, Dy3+, Eu3+ single doped, Ce3+/ Dy3+ codoped, Ce3+/Dy3+/ Eu3+ triple doped and Yb3+ single doped, Ce3+/Tb3+/ Yb3+ triple doped GdBO3
Ce3+, Dy3+, Eu3+ teki katkılamalarının , Ce3+/Dy3+ ikili katkılamalarının , Ce3+/ Dy3+/ Eu3+ üçlü katkılamalarının ve Yb3+ tekli katkılamasının , Ce3+/ Tb3+/ Yb3+ üçlü katkılamalarının GdBO3 yapısı üzerinde sentezlenmesi ve optik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 647818
  2. Yazar: OĞUZCAN TANEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN YILMAZ, PROF. DR. OKAN ESENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Son yıllarda üçlü katkılamanının üzerindeki etkisi incelenmekte ve birkaç anlamda kullanılabilmeltedir. Malzemelerin fotoluminesans aktiviteleri kuantum kesme güneş pilleri, beyaz ışık yayan diyotlar, ekranlar, optik termometreler ve biyosensör amacı ile kullanılabilmektedir. Bu çalışmada, tekli Ce3+, Dy3+, Eu3+, Yb3+, ikili katkılanmış Ce3+/Dy3+, üçlü katkılanmış Ce3+/Dy3+/Eu3+ ve Ce3+/Tb3+/Yb3+ gadolinyum borat kristalleri nadir toprak element oksitleri ve karbonatları başlangıç, malzemeleri olmak üzere kullanılarak, sol-gel yöntemiyle sentezlenmiştir. Bütün sentezlenen malzemelerin kristal yapıları, titreşim bantları, fotoluminesans özellikleri X-Işını saçılımı, kızıl ötesi geçirim ölçümleri ve florosans spekrometresiyle ölçülmüştür. Ayrıca, belirlenen örneklerin, ışınım zamanları ve kuantum verimlilikleri hesaplanmıştır. Parçacık boyutu tayini için taramalı elektron mikroskopu kullanılmıştır. Fosforların renkleri CIE 1931 renk uzayı ile tayin edilmiştir. X-ray desenleri 7% Dy3+ katkılanmış örnekler haric bütün örneklerin bileşik ile aynı kristal yapısına sahip olduğunu kanıtlamıştır. FTIR sonuçları sentezlenen malzemelerin yapılarında B3O99- grubuna sahip olduğunu göstermistir. Bu çalışmayla birlikte Dy3+ iyonunun emisyonu, Ce3+ sensitizasyonu ve Ce3+-Dy3+ enerji transferi kullanılarak artırıldı. Dy3+-Eu3+ enerji transferi ve Dy3+ iyonunun artırılmış enerjisi kullanılarak Eu3+ iyonunun emisyonu düşük konsantrasyonlarda artırıldı. Dahası, Ce3+-Tb3+ ve Yb3+-Tb3+ enerji transferleri kullanılarak, tek bir malzemeden yukarı dönüşüm ve aşağı dönüşüm özellikleri gözlemlenebilmektedir. Üstelik malzemelerin renkleri ikili katkılama ile ayarlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The effect of triple doping in photoluminescence has been investigated in recent years, and it could utilize the compounds in terms of some demands. The photoluminescence activity of the materials can be used for quantum cutting solar cells, white light-emitting diodes, flat display panels, optical thermometer, or for the purpose of biosensor, etc. Single doped Ce3+, Dy3+, Eu3+, Yb3+ doped, and Ce3+/Dy3+ codoped, Dy3+/Ce3+/Eu3+ and Tb3+/Ce3+/Yb3+ triple doped GdBO3 nanocompounds were synthesized by sol-gel method using metal oxides and carbonates as precursors in this study. Crystal structure, vibrational band modes, photoluminescence properties of all produced compounds were characterized by X-Ray Diffraction (XRD), IR Transmission, Fluorescence spectrometers, respectively. Besides, the decay lifetimes and quantum yield of selected samples were calculated. Scattering Electron Microscope (SEM) was used for the determination of the morphology of the crystals. The colors of phosphors were determined by CIE 1931 color space chromaticity coordinates. X-Ray patterns prove that all synthesized compounds except for 7% Dy3+ doped one compound have the same crystal structure with pure GdBO3. FTIR results showed that sol-gel all synthesized GdBO3 compounds had B3O99- in their structure. With this study, also, the emission intensity of Dy3+ was ion increased by Ce3+-Dy3+ energy transfer. The emission of Eu3+ was increased by using Dy3+-Eu3+ energy transfer and increased energy of Dy3+ ion in the case of a small amount of Eu3+ ion. Moreover, Ce3+-Tb3+ and Yb3+-Tb3+ energy transfers were examined, and both downconversion and upconversion properties could be measured in one compound. Furthermore, according to luminescence measurements, the colors of the samples can be tuned by codoping.