Medeni Usûl Hukuku açısından mirasçılık belgesine ilişkin talep
Request for certificate of inheritance in terms of Civil Procedure Law
  1. Tez No: 647822
  2. Yazar: MİRAY ALTINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışmada, mirasçılık belgesi medenî usûl hukuku açısından incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, öncelikle mirasçılık belgesi terimi ve öğretide bunun yerine kullanılan diğer terimler üzerinde durulmuştur. Akabinde ise mirasçılık belgesinin işlevleri açıklanmış ve belgenin hukukî niteliği tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda mahkeme tarafından düzenlenen mirasçılık belgesinin, çekişmesiz yargı işi sonucunda verilen bir mahkeme kararı; noter tarafından düzenlenen belgenin ise resmî bir belge niteliğinde olduğu sonucuna varılmıştır. Mirasçılık belgesinin hukukî niteliği, çalışma boyunca olduğu gibi, belgeyi düzenleyen makama göre bir ayrım yapılmak suretiyle ele alınmıştır. İkinci bölümde, mirasçılık belgesinin düzenlenmesine ilişkin talep ve belgenin düzenlenmesi usûlü üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda ilk olarak bu talebin hukukî niteliği, belgeyi talep etmeye yetkili kişiler ve maddî hukuk açısından talebin ileri sürülebilirlik koşulları açıklanmıştır. Sonrasında mirasçılık belgesinin düzenlenmesi usûlü incelenmiştir. Bu noktada, Hukuk Muhakemeleri Kanunu m. 382 gereğince bir çekişmesiz yargı işi niteliğinde olan mirasçılık belgesinin verilmesi işine yönelik bir itiraz söz konusu olduğunda, belgenin çekişmeli yargı kapsamında düzenlenip düzenlenemeyeceğine ilişkin görüşlere yer verilmiştir. Ardından belgenin verilmesine ilişkin kararın niteliği ve bu karar neticesinde başvurulabilecek yollara ilişkin açıklamalarda bulunulmuştur. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise mirasçılık belgesinin geçersizliği ve bunun sonuçları ele alınmıştır. Bu bağlamda iptal davası ile Noterlik Kanunu m. 71/C'de yer alan itiraz yolu üzerinde durulmuştur. Yapılan değerlendirme sonucunda itiraz yolunun noter tarafından verilen belgenin denetimini sağlamaya yönelik özel bir yol olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the certificate of inheritance was examined in terms of civil procedure law. In the first chapter, the certificate of inheritance and other terms used instead of it in the doctrine emphasized. Subsequently, the functions of the certificate of inheritance were explained and the legal nature of the document was determined. It was concluded that the inheritance certificate issued by the court was a verdict resulting from non-contentious jurisdiction; while the document issued by the notary was an official document. The legal nature of the certificate of inheritance is dealt with by making a distinction according to the office that issues the document, as it has been throughout the study. In the second part, the request for the certificate of inheritance and the procedure for the arrangement of the document were discussed. In this context, the legal nature of the request, the individuals authorized to request the document, and the terms of the assertion of the request in terms of substantive law are explained. Then the procedure of the issuance of the certificate of inheritance was examined. At this point, in the case of an objection to the issuance of a certificate of inheritance, which is a non-contentious jurisdiction in accordance with Civil Procedures Law art. 382, opinions on whether the document can be edited within the scope of contentious jurisdiction been evaluated. Then, explanations were made regarding the nature of the decision on the issuance of the document and the ways that could be applied as a result of this decision. In the third part of our study, the invalidity of the inheritance certificate and its consequences are discussed. In this context, the cancellation case and the path of objection in the Notary Act art. 71/C have been discussed. It has been concluded that the appeal path is a special way to control the document issued by the notary.