Development of adaptive serious games for the training of children with specific learning disabilities
Özgül öğrenme güçlüğü olan çocukların eğitsel alıştırmaları için uyarlanabilir ciddi oyunlar geliştirilmesi
- Tez No: 647826
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF SÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Modelleme ve Simülasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Teknolojideki ve video oyunlarındaki yeni gelişmeler, video oyun sektörünün özellikle eğitim, sağlık ve askeri alanlarda“ciddi oyunlar”adı altında önemli roller almaya başlamasını sağlamıştır. Yapılan çalışmalar, çocuklar ve gençler arasında bilgisayar oyunu oynamanın ne kadar yaygın olduğunu ve ciddi oyunların öğrenme sürecini sürükleyici ve etkileşimli platform oluşturarak kolaylaştırdığını ortaya çıkarmaktadır. Son zamanlarda ciddi oyunlar özgül öğrenme güçlüğüne (ÖÖG) sahip çocukların teşhisinde ve eğitiminde kullanılmaya başlanmıştır. Ancak bu çalışmalar sadece bir veya iki tip ÖÖG'ye aynı anda odaklanmaktadır. ÖÖG'yi daha geniş açıdan ele alabilmek için bu tezde beş farklı ciddi oyun her tür ÖÖG'ye sahip çocuğun eğitiminde kullanabilmek için tasarlanmış ve geliştirilmiştir. İki ayrı katılımcı grubuna —10 eğitimci ve 25 öğrenci— kullanılabilirlik testleri ve oynama esnasında sesli düşünme metotları uygulanmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında, beş oyun arasından seçilen iki oyuna kural tabanlı uyarlanabilir zorluk seviyesi eklenmiş ve öğrenciler tarafından test edilmiştir. Sonuçlar iki katılımcı grubunun da ciddi oyunların bütünsel bir eğitsel alıştırma materyali olarak herhangi bir tür ÖÖG'ye sahip çocukların eğitiminde kullanılmasına olumlu baktığını göstermiştir. Ayrıca, öğrenciler oyunların otomatik olarak kendi performanslarına göre seviye değiştirdiği uyarlanabilir zorluk seviyesinde oyunları oynarken daha iyi sonuçlar elde etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Recent developments in technology and the video game industry enabled video games to play essential roles, especially in education, health, and military services under the umbrella term serious games (SGs). Recent studies show that playing computer games is common among children and teenagers, and SGs ease the learning process by providing immersive and interactive platforms. Recently, SGs have been used as an alternative method in education and diagnosis of children with a specific learning difficulty (SpLD). However, these studies have focused on only one or two types of SpLD at the same time. To analyze a broader range of SpLD, in this thesis, five different SGs were designed and developed in order to be used in the training of children with any SpLD. Usability tests were applied to two different participant groups —10 educators and 25 students with SpLD— while they played the games during which think-aloud protocols were implemented. In the second part of this study, a rule-based adaptive difficulty level enhanced the two of the five games, and these modified games were played and tested by the students. The results show that both participant groups had a positive attitude on using SGs together with a complete training tool for students with any type of SpLD. Also, students performed better when they played the adaptive difficulty levels since the games were adjusted automatically due to their performance.