Inflation across income groups: The case of Turkey
Gelir gruplarına göre enflasyon: Türkiye örneği
  1. Tez No: 647843
  2. Yazar: DUYGU ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KAĞAN PARMAKSIZ, DOÇ. DR. HASAN CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada 2004-2018 yılları arasında Türkiye'deki gelir grupları arasındaki enflasyon farklılıkları ve gelir gruplarına özgü enflasyonların belirleyicileri analiz edilmektedir. Gelir gruplarına özgü enflasyonların hesaplanmasında Hanehalkı Bütçe Anketi'nden elde edilen mikro-veri ve tüketici fiyat verisi kullanılmıştır. Bu çalışma gelir grupları arasındaki enflasyon farklılıklarının zaman içerisinde değiştiğini ortaya koymaktadır. Özellikle gıda fiyatlarının artış gösterdiği küresel finansal kriz döneminde düşük gelir grupları daha yüksek enflasyonla karşı karşıya kalmıştır. Son yıllardaki döviz kuru şokları, yüksek gelir gruplarının daha yüksek enflasyonlar karşılaşmasına neden olmuştur. Uzun vadede yüksek gelir grupları, düşük gelir grubuna göre 0.25 puan daha fazla enflasyon oranlarına sahiptir. Düşük gelir grubuna özgü enflasyona en büyük katkıyı sağlayan harcama kalemleri gıda ve alkolsüz içecekler ile konut harcamalarıdır. Buna karşılık ulaşım, kafeler, restoranlar ve oteller, çeşitli mal ve hizmetler gibi harcama kalemleri ise yüksek gelir grubu enflasyonunu artıran kalemlerdir. Bu analizlerin yanısıra, bu çalışma gelir gruplarına özgü enflasyonun belirleyicilerini de araştırmaktadır. Bu amaçla Vektör Otoregresyon modeli kullanılmaktadır. Bulgularımız, döviz kuru değişimlerinin hem düşük hem de yüksek gelir gruplarına özgü enflasyonun üzerindeki önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir. Ayrıca dünya enerji enflasyonunun ise yalnızca yüksek gelir grubu enflasyonu üzerinde etkisi vardır. Ancak, döviz kuru etkisinin büyüklüğü bu gruplar arasında farklılık göstermektedir; yüksek gelir grubu enflasyonu, döviz kuru değişikliklerine düşük gelir grubu enflasyonuna göre daha duyarlıdır.
Özet (Çeviri)
This study, covering the period from 2004 to 2018, investigates the inflation differentials across income groups and the determinants of group-specific inflation in Turkey. We use the micro-data from the Household Budget Survey and consumer price data to calculate group-specific inflation rates. We find that inflation differentials across income groups vary throughout time in Turkey. Lower-income groups have higher inflation exposures in first half the period under investigation, especially between 2008-2010, whereas the higher income groups face higher inflation rates in the second half of the period, especially after 2014. Over the period under investigation, higher-income groups experience a higher inflation rate by 0.25% relative to lower-income groups in Turkey. The main contributors to the lowest income group inflation are“food and non-alcoholic beverages”and“housing.”Contrarily,“transport,”“cafes, restaurants and hotels,”and“miscellaneous goods and services”accelerate the highest income group inflation. After investigating inflation differentials, we focus on the determinants of group-specific inflation rates in Turkey. For this purpose, we use the VAR (Vector Autoregression) model. Our findings demonstrate that exchange rate changes have a higher impact on both the lowest and the highest income group inflation, whereas world energy price changes have an impact only on the highest income group inflation. However, the magnitude of the impact of exchange rate varies across these groups; the highest income group inflation is more sensitive to the exchange rate changes than the lowest income group inflation.