Biyoseramik esaslı iki kök kanal patının çeşitli solüsyonlardaki çözünürlüğünün değerlendirilmesi
Evaluation of the solubility of different two bioseramic based root canal sealers in various solutions
- Tez No: 647866
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, iki farklı biyoseramik kök kanalı patının farklı solüsyonlardaki çözünürlüğünü değerlendirmektir. MTA Fillapex ve Endosequence BC kök kanal kanal patlarının çözünürlüğü, distile su, EDTA, Resosolv, tartarik asit, sitrik asit, etanol ve HF asit jel kullanılarak değerlendirildi. 5 mm genişliğinde ve 2 mm yüksekliğinde iki yüz kırk adet standart pleksiglas kalıp hazırlandı, bu kalıplar iki gruba (MTA Fillapex ve Endosequence BC) ayrıldı. Daha sonra 2 ve 5 dakika süreyle solüsyon uygulanması için iki alt gruba ayrıldı. Kök kanal patlarıyla ile doldurulan örnekler 3 kez tartıldı ve ortalama değerler“M1”değeri olarak kaydedildi. Örneklere, 2 ve 5 dakikalık süre boyunca test solüsyonlar uygulandı. Bu sürenin sonunda numuneler distile su ile yıkandı, kurutuldu ve tekrar tartıldı. Ortalama değer“M2”değeri olarak not edildi. Çözünürlük“M1-M2”olarak hesaplandı. Çözünürlük sonuçlarımıza göre, test edilmiş kök kanal patlarının uygulanan solüsyonlardaki çözünürlüğü arasında önemli farklılıklar vardı bununla birlikte 2 ile 5 dakika arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. MTA Fillapex, tüm solüsyonlar içerisinde en çok çözünür kök kanal patı olarak bulundu. MTA Fillapex en çok Resosolv içerisinde 2 ve 5 dakikada çözündü. Endosequence BC kök kanal patı, 2 dakikada uygulandığında 5 dakika uygulandığından daha yüksek çözünürlükler gösterdi. Endosequence BC kök kanal patı en çok 2 ve 5 dakika tartarik asit uygulandığında çözündü.
Özet (Çeviri)
The purpose of this in vitro study is to evaluate the solubility of two different bioceramic root canal sealers in different solutions. The solubility of MTA Fillapex and Endosequence BC root canal sealing materials was assessed in using distilled water, EDTA, Resosolv, tartatic acid, citric acid, ethanol and hydrofluoric acid gel. Two hundred and forty standardized plexiglass moulds 5 mm wide and 2 mm high were prepared, these moulds divided into two groups (MTA Fillapex and Endosequence BC) and then divided two subgroups for application in solutions for 2, 5 min. And the samples sealed with root canal sealing material were weighted 3 times and mean values noted as“M1”value. Test solutions were applied to the samples for 2 and 5 min time period. After this period, samples were irrigation with distiled water, dried and weighed again. Mean values noted as“M2”value. Solubility was calculated“M1- M2”. According to our solubility results, significant differences were existed between solubility of tested root canal sealing materials among tested solutions however there was no statistically significant differences between 2 and 5 min. MTA Fillapex was found as the most soluble sealer in all solutions. MTA Fillapex mostly dissolved in Resosolv solution 2 min and 5 min. Endosequence BC root canal sealer showed higher solubilities at 2 min than at 5 min exposure time. Endosequence BC root canal sealer mostly dissolved in tartaric acid 2 min and 5 min.