İki farklı biyoseramik esaslı kök kanal dolgu patının dentinin farklı nem koşullarında tübüler penetrasyon özelliklerinin lazer taramalı konfokal mikroskop ile incelenmesi
Investigation of tubular penetration properties of two different bioceramic based root canal filling sealers in different moisture conditions of dentin by laser scanning confocal microscope
- Tez No: 930003
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT YILMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Turgut, D. (2024). İki Farklı Biyoseramik Esaslı Kök Kanal Dolgu Patının Dentinin Farklı Nem Koşullarında Tübüler Penetrasyon Özelliklerinin Lazer Taramalı Konfokal Mikroskop ile İncelenmesi. İstanbul Üniversitesi Endodonti Anabilim Dalı. Uzmanlık Tezi. İstanbul. Bu tez ç alış masının amacı, ç ekilmiş diş lerde iki farklı biyoseramik esaslı kök kanal dolgu patının dentinin farklı nem koşulllarında tübüler penetrasyon özelliklerinin değerlendirilmesidir. Bu çalışmada 80 adet, çekilmiş, tek köklü, tek kanallı, insan alt küçük azı dişleri kullanıldı. Kullanılan dişlerin boyları standardize edildi ve Protaper Next eğeleri ile X3'e kadar prepare edildi. Preparasyon sırasında %5'lik sodyum hipoklorit (NaOCl) solüsyonu ve %17'lik etilendiamintetraasetikasit (EDTA) ile yıkandı. Dişler, BioRoot RCS ve TotalFill BC kanal patlarına göre iki ana gruba ayrıldı. İki farklı son yıkama solüsyonunu ve iki farklı kurulama yöntemini değerlendirmek için ana gruplar her biri 10 üyeden oluşan 4 alt gruba ayrıldı. Son yıkama solüsyonları olarak distile su ve klorheksidin kullanıldı. Dentinde farklı nem koşulları oluşturmak için de dişlerin yarısında tek bir kağıt kon 1 sn kadar kök kanalına uygulanıp kanallar nemli bırakılırken, diğer yarısında kuru kağıt kon görülene kadar kurulama işlemine devam edildi. Daha sonra, köklerin kanal dolguları yapılıp; apeksten 2, 5 ve 8 mm uzaklıktaki kök bölgelerinden yaklaş ık 1 mm kalınlığında enine kesitler alındı. Örnekler LTKM ile görüntülendi. Ölçümler ImageJ programıyla yapıldı ve istatiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Turgut, D. (2024). Investigation of Tubular Penetration Properties of Two Different Bioceramic Based Root Canal Filling Sealers in Different Moisture Conditions of Dentin by Laser Scanning Confocal Microscope İstanbul University, Department of Endodontics. İstanbul. The aim of this thesis was to evaluate and compare the tubular penetration properties of two different bioceramic based root canal filling pastes in extracted teeth under different moisture conditions of dentin. In this study, 80 extracted, single-rooted, single-channel, human lower premolars were used. The lengths of the teeth were standardized and prepared to X3 with Protaper Next files. During preparation, they were washed with 5% sodium hypochlorite (NaOCl) solution and 17% ethylenediaminetetetraacetic acid (EDTA). Teeth were divided into two main groups according to BioRoot RCS and TotalFill BC root canal sealants. The main groups were divided into 4 subgroups of 10 members each to evaluate two different final wash solutions and two different drying methods. Distilled water and chlorhexidine were used as final wash solutions. To create different moisture conditions in the dentin, a single paper cone was applied to the root canal for 1 s in half of the teeth and the canals were left moist, while in the other half, the drying process was continued until a dry paper cone was seen. Then, the root canals were filled and transverse sections of approximately 1 mm thickness were taken from the root regions 2, 5 and 8 mm from the apex. The specimens were imaged with LTKM. Measurements were made with ImageJ program and statistically evaluated.