Beden kitle indeksi ve dürtüsellik ilişkisi
The relationship between body mass index and impulsivity
- Tez No: 647874
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN SET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Obezite ülkemizde ve dünyada giderek artan bir sağlık problemidir. Obezitenin dürtüsellikle ilişkisi bulunduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Dürtüsellik; önceden düşünmeden ya da bilinçli karar almadan hızlı eyleme geçme eğilimi olarak tanımlanır. Çalışmamızın amacı beden kitle indeksi (BKİ) ile dürtüsellik arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem:Çalışma KTÜ Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniğinde gönüllü hastalar arasında Kasım-Aralık 2019 tarihlerinde kesitsel tanımlayıcı bir çalışma olarak yapıldı. Katılımcılara sosyodemografik bilgiler anketi ve Barratt Dürtüsellik Ölçeği -11 Kısa Formu (BIS-11 ) uygulandı. Boy ve kiloları ölçülerek BKİ'leri kaydedilen toplam 400 katılımcının verileri analiz edildi. Veriler SPSS paket programı ile analiz edildi. Numerik değişkenler normal dağılım açısından Kolmogorov Smirnov-z testi ile değerlendirildi. Tanımlayıcı istatistikler ve Spearmen korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Goal: Obesity is an increasing health problem in the world. There are studies show that it is associated with impulsivity and obesity. Impulsiveness; It is defined as the tendency to act quickly illogical. The goal is to investigate the relationship between body mass index (BMI) and impulsivity. Method: The study was conducted as a cross-sectional descriptive study among volunteer patients at KTU Faculty of Medicine Family Medicine Outpatient Clinic between November-December 2019. Sociodemographic information questionnaire and Barratt Impulsivity Scale-11 Short Form (BIS-11). The data of a total of 400 participants, whose BMIs were recorded by measuring their height and weight, were analyzed. The data were analyzed with SPSS package program. Numerical variables were evaluated in terms of normal distribution by Kolmogorov Smirnov-z test. Descriptive statistics and Spearmen correlation analysis were used.