Beşpare köylerinin halk ilacı olarak kullanılan bitkilerinin belirlenmesi
Determination of plants used to public drugs Beşpare villages
  1. Tez No: 647899
  2. Yazar: BAHAR PALAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR EMİNAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Botany, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, 2017-2020 yılları arasında Artvin ili merkez ilçesine bağlı Beşpare Köyleri olarak bilinen Seyitler, Vezirköy, Ahlat, Varlık ve Salkımlı köylerinde halk tarafından tıbbi ve aromatik amaçla kullanılan bitki türlerinin yöresel isimleri ve kullanımlarının belirlemesi ayrıca bahçelerde yetiştirilen meyve potansiyellerinin tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Çalışma alanı 300-3000 m yükseltiler arasında ve 7 milyon m² yüzölçümüne sahiptir. Araştırma alanı Davis'in grid sistemine göre A8 karesinde, Holarktik bölgenin, Avrupa-Sibirya flora alanının Öksin kesiminin Kolşik altkesiminde yer almaktadır. Araştırma alanında 120 kişi ile anket yapılmıştır. Veriler, bilgilendirici konsensüs (FIC-Factor informant consensus), geçerlik düzeyi (FL-fidelity level) ve kullanım değeri (UV-use value) faktörü ile analiz edildi. Anket sonucunda; 39 familyaya ait 75 bitki türünün yöre halkı tarafından tıbbi ve aromatik amaçlarla kullanıldığı tespit edilmiştir. Araştırma alanında en çok takson içeren familyalar sırasıyla; Rosaceae (8 takson), Asterecaeae (5 takson), Lamiaceae (4 takson), Apiaceae (4 takson)'dir. IUCN tehlike kategorilerine göre endemik ve endemik olmayan nadir 75 adet taksonun tehlike durumu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between 2017-2020 in the villages of Seyitler, Vezirköy, Ahlat, Varlık and Salkimli known as Beşpare Köy in the central district of Artvin and the local names, preparation, determination of the uses and fruit of the plant species used by the local people living in these villages for medicinal and aromatic purposes. It was carried out in order to determine their potential. The study area is between 300-3000 m elevations and has a surface area of 7 million m² and is located in the A8 square according to Davis' grid system, it is located in the Colchic sub-section of the Öksin province of the Holarctic region, the European-Siberian flora area. Face-to-face interviews were held with 120 people to determine the uses of medicinal and aromatic plants and their preparation stages. The data were analyzed by informative consensus (FIC), fidelity level (FL) and use value (UV). As a result of the survey; It has been determined that 75 plant species belonging to 39 families are used by the local people for medicinal and aromatic purposes. The families with the most taxa in our research area are, Rosaceae (8 taxa), Asterecaeae (5 taxa), Lamiaceae (4 taxa), Apiaceae (4 taxa). The danger status of 75 rare and endemic and non-endemic taxa was evaluated according to IUCN hazard categories.