Diyabetik ayak tedavisi gören hastalarda osteomiyelit ve ampütasyon görülme sıklıklarının araştırılması
Investigation of osteomyelit and amputation frequency in patients with diabetic foot treatment
- Tez No: 647901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN SADİ, PROF. DR. HAKAN UNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, diyabet hastalığının komplikasyonlarından biri olan diyabetik ayak gelişimine bağlı olarak osteomiyelit ve ampütasyon görülme sıklıklarını belirlemek amacıyla tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi Yara Bakım Ünitesinde 2018 yılında diyabetik ayak komplikasyonlarına bağlı olarak tedavi gören, kabul onamı alınan ve örneklem kriterlerini taşıyan hastalar oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Demografik Bilgi Formu, Wagner Sınıflaması Ayak Yara Değerlendirme Formu ve Diyabetik Ayak Tedavi Sonrası Durum Formu kullanılarak toplanmış, kıyaslamalı durum analizleriyle frekans değerlerine ve yüzdelik hesaplamalara dönüştürülerek analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini oluşturan katılımcılarının %22'si kadın %78'i erkek bireylerdir. Bunların %60'ı Tip 1, %40'ı ise Tip 2 diyabet tanılı hastalardır. Örneklemi oluşturan hastaların %68'i, diyabete eşlik eden hipertansiyon ve organ yetmezliği gibi başka hastalıklara da sahiptir. Hastaların yara çeşitleri incelendiğinde vakaların büyük bir bölümünde (%62) diyabetik yara çeşidi, %30'unda nekrotik, %6'sinda iskemik ve %2'sinde ise nöropatik yaraların var olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Tip 1 diyabet hastalarında iskemik ve nekrotik yara çeşitleri belirgin olarak fazlayken, Tip 2 diyabet hastalarında ise yaraların genellikle nekrotik türde ve daha hafif seyrettiği görülmüştür. Diyabetik ayak tedavisi alan hastaların %60'ında osteomiyelit gelişmiş olup, %58'ine ampütasyon uygulaması yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre Tip 1 diyabet ve sigara içme durumunun osteomiyelit için bir risk faktörü oluşturduğu, ayrıca sigara içme geçmişi ve ampütasyon değişkenleri arasında kuvvetli ve istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler olduğu değerlendirilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada, diyabetik ayak ve osteomiyelite bağlı ampütasyon ilişkileri incelenmiş, risk faktörleri araştırılmış ve konu hakkında genel bir durum değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to determine the incidence of osteomyelitis and amputation due to diabetic foot development, which is one of the complications of diabetes. The sample of the study consists of patients who received treatment for diabetic foot complications in Ankara University Ibni Sina Hospital Wound Care Unit in 2018, received consent and met the sampling criteria. The data of the study were collected using the Demographic Information Form, the Wagner Classification Foot Wound Evaluation Form and the Diabetic Foot Treatment Status Form and were analyzed by frequency values and percentage calculations with comparative situation analysis. Accordingly, 22% of the participants that make up the sample of the research are women and 78% are men. 60% of them have Type 1 diabetes and 40% have Type 2 diabetes. 68% of the patients in the sample group also have other accompanying diseases such as hypertension and organ failure. When the wound types of the patients were examined, it was found that there were diabetic wound types in most of the cases (62%). Moreover, necrotic (30%), ischemic (6%) and neuropathic wounds (2%) were also detected in patient group. In addition, while types of ischemic and necrotic wounds were significantly higher in Type 1 diabetes patients, it was observed that wounds were generally necrotic and milder in Type 2 diabetes patients. Osteomyelitis developed in 60% of the patients who received diabetic foot treatment, and the rate of amputation was 58%. According to the results, it was evaluated that Type 1 diabetes and smoking status were a risk factor for osteomyelitis, and there were strong and statistically significant relationships between smoking history and amputation variables. Consequently, the relationship between diabetic foot and amputation due to osteomyelitis was examined in this study together with some risk factors, and a general situation assessment was made on the subject..