Ateşli silah yaralanmalarında hidroksiapatit ile anorganik atış artıklarının etkileşiminin moleküler modelleme yöntemi ile incelenmesi
Investigation of the interaction of hydroxyapatite and inorganic shot residues in gunshot wounds by molecular modeling method
  1. Tez No: 647925
  2. Yazar: YAVUZ UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Delil Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Mermi kapsülü yapısındaki anorganik atış artıkları olan kurşun stifnat, baryum nitrat ve antimon trisülfür ateşli silah yaralanmaları sonucu çoğu vakalarda kemik dokuda ömür boyu kalmaktadır. Çalışma ile anorganik atış artıklarının kemik dokudaki hidroksipatit yapısına bağlanma mekanizmasını ve doğal forma en yakın anorganik atış artığını bularak mermi kapsülü kaynaklı ağır metal zehirlenme riskini en aza indirmek hedeflenmiştir. Bu kapsamda Gaussian 09 lisanslı programı ile kurşun stifnat, baryum nitrat, antimon trisülsür ve hidroksiapatit yapıları DFT/wB97XD/GEN metodu ile elde edilmiştir. Optimize edilen yapıların minumum enerji değerlerini elde etmek için frekans hesaplamaları da yapılmıştır. Sonuçların değerlendirilmesinde ise GaussView 5 lisanslı programı kullanılmıştır. Anorganik atış artıklarının hidroksiapatit yapısına en fazla fosfat grupları ile etkileştiği bulunmuştur. Kurşun metali ise hidroksiapatit yapısına en az bağlanıp en fazla toksik etki gösteren anorganik atış artığı olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada tercih edilen hesaplamalı kimya yöntemi ile ilk etapta deneysel çalışmalara gerek duyulmadan, doğruluk payı daha yüksek, uygun maliyet ve zaman tasarrufu sağlayarak yeni nesil mermi kapsülü üretimi önermektedir.
Özet (Çeviri)
Lead stifnate, barium nitrate and antimony trisulfide, which are inorganic gunshot residues in the bullet capsule structure, remain in bone tissue for life in most cases as a result of gunshot injuries. The aim of the study was to minimize the risk of bullet capsule-induced heavy metal poisoning by finding the mechanism of binding of inorganic firing residues to hydroxypatite structure in bone tissue and inorganic firing residues closest to the natural form. In this context, lead stifnate, barium nitrate, antimony trisulside and hydroxyapatite structures were obtained by DfT/wB97XD/gene method with Gaussian 09 licensed software. Frequency calculations were also performed to obtain the minimum energy values of the optimized structures. GaussView 5 licensed software was used to evaluate the results. Inorganic shot residues were found to interact with phosphate groups at most to the hydroxyapatite structure. Lead metal was found to be inorganic gunshot residue, which was least attached to hydroxyapatite structure and showed the most toxic effects. The study proposes a new generation of bullet capsule production with a higher accuracy, cost-effective and time saving, without the need for experimental studies in the first place through the preferred computational chemistry method.