The film distribution sector in Turkey: An assesment in the context of cinema policies
Türkiye'de film dağıtım sektörü: Sinema politikaları bağlamında bir inceleme
- Tez No: 647950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ÇAKMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Siyasal Bilimler, Performing and Visual Arts, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez, Türkiye'de izleyicilerin talebini doğrudan etkileyen film dağıtım sektörünü eleştirel bir şekilde incelemektedir. Bu bağlamda, Türkiye film dağıtım pazarının işleyişi ile ilgili nasıl ve neden sorularına cevap aranmaktadır. Pazar yapısı üzerinden sektörün nasıl işlediğine cevap vermeyi amaçlayan bu tez, sinema politikalarının analizi yoluyla sektörün neden böyle işlediğini de ortaya çıkarmaktadır. Bu bağlamda tez, aynı zamanda, en azından kısmen çeşitli devlet politikalarının ve düzenlemelerinin bir yansıması olarak da görülebilen film dağıtım pazarının mevcut yapısal sorunlarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Sinema politikalarının sinema endüstrisindeki çıkar gruplarına göre şekillendiği ve bu politikaların endüstrinin yapısını yeniden ürettiğini iddia eden bu tez, 2005-2019 döneminde değişen sinema politikaları bağlamında devlet-sinema ilişkisinin nasıl geliştiği sorusunu sormaktadır. Bu sorunun cevabı, film dağıtım sektörünün analizi üzerinden aranmaktır. Bu sektör, yoğunlaşma, sahiplik ve devlet müdahalesi kavramlarının çerçevesinde incelenmiştir. Ortaya çıkan pazar yapısından doğru izleyici tercihi irdelenmiştir. Çünkü, film dağıtımcıları tarafından işletilen talep düzenleme mekanizmaları izleyici talebini şekillendirmektedir. Başka bir deyişle, kapitalist bir toplumsal oluşumda dağıtım süreci ile kurulan güç ilişkilerinin temel uzantısı, sinema filmlerinin dolaşıma sokulabileceği ve engellenebileceği talep düzenleme mekanizmasında bulunabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Turkey's film distribution sector, which directly affects the demand of the audience. In this context, answers to how and why questions about the functioning of the film distribution market. This thesis, which aims to answer how the sector works through the market structure, reveals why the sector works like this through the analysis of cinema policies. In this context, the thesis aims to reveal the current structural problems of the film distribution market, which can also be seen as a repercussion of various state policies and regulations. This thesis, which claims that cinema policies are shaped according to the interest groups in the cinema industry and that these policies reproduce the structure of the industry, asks the question of how the state-cinema relationship evolved in the context of changing cinema policies in between 2005-2019. The answer to this question is to be sought through the analysis of the film distribution sector. This sector has been analyzed in the framework of the concepts of concentration, ownership, and state intervention. The correct audience preference is examined from the existent market structure. Because demand regulation mechanisms operated by film distributors shape the audience demand. In other words, the main extension of the power relations established by the distribution process in a capitalist social formation can be found in the demand regulation mechanism where the motion pictures can be circulated or prevented.