Yeni medya ve mahremiyet: İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin Facebook'a bakış açıları üzerine bir araştırma
New media and privacy: An research on the perspectives of Istanbul University Faculty of Communication students on Facebook
- Tez No: 647967
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnternet teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ve ilk sosyal paylaşım sitesi olarak ele alabileceğimiz SixDegrees.com uygulamasının kullanılmaya başlaması ile birlikte gündelik alışkanlıklarımızda büyük bir değişim yaşanmıştır. SixDegrees.com sonrasında geliştirilen Ryze.com, Friendster ve MySpace gibi uygulamalar sadece daha gelişmiş bir arayüz sunmanın ötesinde bireyin çevresi ile kurduğu iletişimin şeklini de değiştirmiştir. Geliştirilen her bir uygulama ile birlikte sosyal bir varlık olan bireyin yüz yüze kurduğu iletişimin yerini çeşitli sosyal medya uygulamaları ile tamamen sosyal ağlar üzerinden gerçekleştirilen iletişim almaya başlamıştır. Özellikle 2004 yılında geliştirilen Facebook uygulaması yüz yüze iletişimin dönüşümü konusunda bir dönüm noktası olarak ele alınabilir. İlk olarak Harvard Üniversitesi öğrencilerinin kendi aralarında iletişim kurması üzerine geliştirilen uygulama kısa bir süre içinde popülerlik kazanmıştır. Elde ettiği bu başarı sonrasında diğer üniversite öğrencilerinin de kullanımına açılan Facebook, daha sonra ise hiçbir sınırlama olmaksızın dünya genelinde yer alan diğer kullanıcılara da sunulmuştur. Her geçen gün uygulama arayüzüne dahil edilen yeni eklentiler ile kendini geliştiren Facebook; geçen bu süre boyunca bireylerin gündelik yaşamlarının vazgeçilmez bir sosyal medya aracı haline gelmeye başlamıştır. Kişilerarası iletişimin sosyal ağlar üzerinden gerçekleştirilen iletişime dönüşümü beraberinde kişisel mahremiyet sınırlarının ihlali gibi sorunları da getirmiştir. Gerek sosyal ağ iletişiminin oldukça yeni olmasından dolayı sınırlarının tam olarak bilinememesi gerekse devletlerin sosyal ağ iletişimine yönelik kuralları yeni düzenliyor olması bu ihlallerin yaşanmasına neden olmaktadır. Yapılan araştırmada yeni medya kavramının tarihsel gelişimi ve mahremiyet kavramına yönelik bir literatür taraması yapılarak; sosyal ağlar arasında bir öncü olması ve dünya genelinde oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olması nedeniyle Facebook uygulamasının gizlilik ilkeleri ele alınarak kişisel mahrem sınırlar ve sosyal ağlar arasındaki ilişki ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the developments in internet technologies and the use of SixDegrees.com application, which we can consider as the first social networking site, a great change has occurred in our daily habits. Applications such as Ryze.com, Friendster and MySpace, which were developed after SixDegrees.com, have not only offered a more advanced experience but also changed the way of communication with the environment of the individual. Along with the applications made available, the communication established by the individual, which is a social entity, has begun to be replaced by various social media applications and communication made entirely through social networks. Especially the Facebook application developed in 2004 can be considered as a turning point in the transformation of face-to-face communication. The application, which was originally developed by Harvard University students communicating among themselves, soon gained popularity. After this success, Facebook was first made available to other university students and then made available to the world without any restrictions. With the new add-ons that are included in the application interface every day, Facebook has developed itself and has started to become an indispensable social media tool of daily lives. However, the transformation of interpersonal communication into communication via social networks has brought along problems such as violation of personal privacy limits. Both the fact that the limits of the social network communication are quite new and the limits of the states are not being fully known, and the new regulations of the states for social network communication cause these violations. In the study, a literature review was made on the historical development of the concept of new media and the concept of privacy; since it is a pioneer among social networks and has a wide range of users worldwide, the privacy principles of Facebook application are addressed and the relationship between personal privacy limits and social networks is tried to be revealed.