Gazâlî'nin düşüncesinde Tanrı-ahlak ilişkisi
The relation of God and morality in al-Ghazali's thought
- Tez No: 647968
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT REÇBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tez, Gazâlî'nin ahlakın kaynağına ilişkin düşüncelerini ve günümüze değin yapılan İlahi Buyruk Teorisi tartışmaları çerçevesindeki pozisyonunu değerlendirmektedir. Giriş bölümünde ahlakın kaynağına ilişkin yaklaşımlara genel bir çerçevede değinilmiştir. Birinci bölümde Gazâlî'nin ahlak anlayışının metafizik ve epistemik boyutu ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Gazâlî'nin Tanrı'nın tabiatı ile ahlakî değer ve yükümlülükler arasında kurduğu ontolojik ve epistemik ilişki benzer düşünceler ve itirazlar ekseninde değerlendirilmeye çalışılmıştır. Son bölümde ise Gazâlî'nin ortaya koyduğu İlahi Buyruk Teorisi türünün tutarlılığı ve rasyonelliği savunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the thoughts of al-Ghazali on the origins of morality and his position within the contemporary debate of Divine Command Theory. In the introduction, various approaches on the origins of morality are described in a general way. In the first chapter, the metaphysical and epistemological dimensions of al-Ghazali's moral understanding are depicted. In the second chapter, the ontological and epistemological relation that Ghazali established between God's nature and moral values and obligations is examined annd compared to similar approaches together with the evaluation of various objections. In the conclusion, the consistency and rationality of the Divine Command Theory version as presented by al-Ghazali is somewhat defended.