Sosyal ağlarla değişen mahremiyet algısı: Youtube platformu üzerine bir değerlendirme
Changing privacy perception with social Networks: An evaluation on Youtube platform
- Tez No: 892214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞENUR AKYAZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çağdan çağa, kültürden kültüre, kişiden kişiye değişiklik gösteren, sınırları her geçen gün daha da belirsizleşen mahremiyet kavramı en genel anlamda kişiye ait olan, gizli olan ya da gizli kalması gereken şeydir. Yaşanılan kültür mahremiyet algısının oluşmasında, sınırlarının belirlenmesinde etkili olmakla beraber, zaman içerisinde kültürün değişimi mahremiyet algısının da değişimine neden olmaktadır. İletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin sonucunda ortaya çıkan sosyal medya çok kısa sürede bireylerin vazgeçilmezlerinden biri haline gelmiştir. Kullanıcı sayısı gün geçtikçe artan bu platformlar günümüzde adeta bireyin bir uzvu haline gelmiştir. Hemen hemen herkes sabah gözünü ilk açtığı andan itibaren sosyal medya platformlarını kontrol etmeye başlamaktadır. Günümüzde bireylerin yaşamlarının hemen her anını bu platformlarda paylaşması mahremiyet algısının zedelenmesine ve önemini yitirmesine neden olmaktadır. Sosyal medya platformlarından olan Youtube bir video izleme platformu olarak diğer sosyal medya platformlarından ayrılmaktadır. Youtube'da her türlü içeriğe ulaşmak mümkündür. Bu çalışmada Youtube platformunda yayınlanan Konuşanlar programı örneği üzerinden değişen mahremiyet algısı incelenmiştir. Çalışma kapsamında örneklemini İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu ve 334 öğrencinin katkı sağladığı anket çalışmasının analizi yapılarak sosyal ağlarla birlikte mahremiyet algısının geçirdiği değişimin değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of privacy, which varies from age to age, from culture to culture, from person to person, and whose boundaries become more and more blurred day by day, is, in the broadest sense, something that belongs to the person, is secret, or should remain secret. Although the culture we live in is effective in creating the perception of privacy and determining its boundaries, the change in culture over time also causes the perception of privacy to change. Social media, which emerged as a result of developments in communication technologies, has become one of the indispensable parts of individuals in a very short time. These platforms, whose number of users increases day by day, have become an extension of the individual today. Almost everyone starts checking social media platforms from the moment they first open their eyes in the morning. Nowadays, individuals share almost every moment of their lives on these platforms, causing the perception of privacy to be damaged and lose its importance. Youtube, one of the social media platforms, differs from other social media platforms as a video viewing platform. It is possible to access all kinds of content on YouTube. In this study, the changing perception of privacy was examined through the example of the Speakers program published on the Youtube platform. Within the scope of the study, the change in the perception of privacy with social networks was evaluated by analyzing the survey study, the sample of which was composed of the students of Istanbul Aydın University Faculty of Communication and to which 334 students contributed.