The thought of process in Hegel and Whitehead: Life and vitality
Hegel ve Whitehead'de süreç düşüncesi: Yaşam ve canlılık
  1. Tez No: 647972
  2. Yazar: TOPRAK SEDA KARAOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmanın amacı, Hegel ve Whitehead'deki süreç düşüncesini yaşam ve canlılık bağlamında açıklığa kavuşturmaktır. Hayat kavramının hem Hegel hem de Whitehead için özel bir yeri vardır. Whitehead'e göre, doğadaki yaşamın konumu felsefe ve bilimin ana sorunu iken, yaşam, genel olarak gelişim hakkında bir model sunduğu için Hegel'in kendi felsefi sistemi için bir analoji görevi görür. Bu çalışmanın merkezindeki sorunsal, tin ile doğayı veya daha genel bir ifadeyle, nesnel dünya ve öznelliği birleştirmedeki zorluktur. Bu bağlamda, bu çalışma aynı zamanda mekanizma, diyalektik mantık, zihin-beden sorunu ve neyin düşünülebilir olduğuyla ilgilenecektir. Zihin-beden sorununun kendisi aslında biyolojinin tamamen kayıpsız olarak fiziğe indirgenip indirgenemeyeceğiyle ilgili olan daha genel“yaşam-madde”sorununun bir örneğidir. Bu sebeple bu tez, canlılığın, yaşamın ve organizmanın kendi oluşum süreçleri bağlamında ne oldukları sorusuna bir cevap arayacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to clarify the thought of process in Hegel and Whitehead in the context of life and vitality. The concept of life has a special place for both Hegel and Whitehead. While for Whitehead, the situation of life in nature is the capital problem of philosophy and science, the concept of life serves as an analogy for Hegel's own philosophical system, since it offers a model for thinking about development in general. The center of this study is the difficulty in unifying spirit and nature, in even more general terms, objective world and subjectivity. In this regard, this thesis will also focus on mechanism, dialectical logic, the mind-body problem and on what can be thought. The mind-body problem is actually an instance of the more general problem of“life-matter”which is related to whether biology can be completely reduced to physics without loss. Thus, this study will seek an answer to the question of what the vitality, life and organism are with regard to their processes of becoming or occurrence.